Wyświetl pojedynczy post
momo
Senior Member
 
Od: 08.2010

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#758
Stary 04.08.2016, 21:12
Wisłę kupiło dwóch biznesmenów/inwestorów/gołodupców/lalusi, każdy niech sobie nazywa ich jak chce.
Wszystkie powyższe nazwy i tak łączy jedno, kupili Wisłę po to żeby zarobić. Więc ten trochę przydługi post będzie rozważaniem o tym jak nowy właściciel może na klubie zarobić. Co tak niektórzy tutaj wypominają jako najgorsze zło.
Więc co kupili? Na czym mogą zarobić 'na dziś'?
- Stadion - NIE
- tereny na sprzedaż/wynajem - chyba nie (niech się jakiś znawca wypowie)
- Akademia piłkarska - brak
- zawodnicy powyżej 1mln euro - góra jeden Mączyński
- sponsorzy - brak
- znakomita frekwencja na meczach - bez komentarza
A co poza tym? 16mln długu wobec innych podmiotów. Więc pogłoski o tym żeby wyciągnąć kasę z klubu i się ulotnić można między bajki włożyć. W Wiśle nie ma kasy do wyciągnięcia na dziś.

Więc na czym można zarobić w przyszłości ? Co Wisła ma?
- Historię i znaną markę - rzeszę kibiców i medialność - dogodną lokalizację - dzierżawione stadion i baza treningowa na dobrym poziomie
Ale na tym się nie zarabia, dochód jest z:
- sprzedanych zawodników / dnia meczowego / sponsorów / sprzedaży gadżetów / profitów z ekstraklasy / profitów z TV / gra w pucharach

Jak pokazują raporty, zarobić na klubie jest ciężko. Większość powyższych warunków musi być spełniona, do tego klub powinien być fajnie zorganizowany i mieć jak najniższe koszty funkcjonowania. Powyższych warunków właściciele nie spełnią jeśli klub będzie plasował poniżej 6 miejsca w lidze. Co widać w ostatnich latach - brak wyników - brak sprzedaży zawodników - głównego źródła dochodu, brak frekwencji, niższe premie od nc+ i ekstraklasy.

Więc Panowie i Panie trzymajcie kciuki aby nowi właściciele chcieli zarobić. Bo jak chcą to zrobić z głową i mają dobry pomysł na klub to dzięki temu Wisła zacznie być Wielka, a przynajmniej nawiąże równorzędną walkę z czołówką. Na model miejsc 4-8, 'dobrego wujka' i sprzedaży komu popadnie w tym dwóm klubom na L byle tylko zarobić - nie pozwolą kibice. A to że mają dobry pomysł na funkcjonowanie klubu wnioskuje po Koronie.... Ktoś kto ich 'wspiera' (sponsorzy, wspólnicy, 'tajemniczy biznesmeni) wierzy w ich biznesplan. Nie udało się kupić za 6mln, nie ma problemu kupimy klub z długami o wartości 16mln. Ktoś, nie ważne kto, nie wahał się dać 3 razy więcej.