Wyświetl pojedynczy post
czaro
Senior Member
 
 
Od: 11.2004

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#234
Stary 30.07.2016, 10:37
Pan Jotka napisał(a):Wyświetl post
A na przykład tak, że mu obiecali ze klub wyprowadzą na prostą i za to dostaną 30% od transferów na które wyłączność ma Citko. Albo zostanie odkupiony klub po restruktiryzacji za 3 mln złotych.
Naprawdę uważasz, że Cupiał zrzekł by się wpływu na Wisłę.... z troski o Wisłę, którą następnie znów miałby przejąć? Ani to nie leży w jego charakterze - na tyle, na ile mogliśmy ten charakter poznać przez tych dwadzieścia lat, ani to nie klei się od strony biznesowej, bo to za duże ryzyko.

Grzana napisał(a):Wyświetl post
Być może nie sprzedała Cupiałowi dlatego że nikt nie chce pakować w klub własnych pieniędzy których nawet odpisu wtedy nie zrobisz. A tak Telefonika stworzy fundusz inwestycyjny joint venture który zainwestuje w innowacyjną spółkę której właścicielem jest Meresiński.... Po drodze odpisy, zwolnienia podatkowe, umorzenia, linia kredytowa etc etc.

Nie mowie ze tak akurat będzie, ale rozumiesz model działania?
Zresztą zobaczymy.
Nie znam się na prawie podatkowym, więc trudno mi ten pomysł zweryfikować. Ale z komunikatu nie wynika, że Wisłę przejął fundusz, tylko osoba fizyczna, która podpisała listy intencyjne ze sponsorami.

Czytam to teraz na spokojnie i:

1) >>władze Grupy zobowiązały Zarząd do konsekwentnej realizacji strategii rozwoju Grupy Kapitałowej. Zgodnie z obowiązującym dokumentem - zasoby finansowe i techniczne będą przeznaczone w całości na rozwój produkcji i technologii wytwarzania kabli różnych zastosowań w sześciu należących do Grupy Kapitałowej zakładach w trzech krajach<<

TF będzie trzymać się z daleka od jakiejkolwiek działalności niezwiązanej ze statutowym przedmiotem działalności.

2) >>zbyciu posiadanych akcji i zmianie głównego akcjonariusza klubu Wisła Kraków SA<<

TF zbyła wszystkie ("zbyciu posiadanych akcji") albo większość ("zmianie głównego(!) akcjonariusza"; "Wisła Kraków SA zyskała nowego inwestora strategicznego"; ""Wspólnie z nowym Inwestorem oczekujemy dziś od zawodników i zespołu szkoleniowego bardzo dobrych wyników zarówno w lidze polskiej, jak i rozgrywkach europejskich") akcje Wisły

3) >>nowy Właściciel Pan Jakub Meresiński<<

Akcje Wisły zostały nabyte nie przez fundusz, ale przez osobę fizyczną - JM.

BTW teraz dopiero, jak czytam to na spokojnie, łapię, że Citko jest tam wymieniony jako profesjonalna kadra menedżerska, a nie współwłaściciel. Trochę chaotycznie napisany ten komunikat.

4) >>Dziś Wisła Kraków SA, między innymi dzięki zaangażowaniu oraz dokapitalizowaniu przez Tele-Fonika Kable S.A., znajduje się na prostej drodze prowadzącej do ponownej walki o najwyższe cele sportowe w kraju, jak i w rozgrywkach europejskich. Podkreślić należy, iż prawie 20-letnie partnerstwo „Białej Gwiazdy” z Grupą Tele-Fonika doprowadziło do zbudowania klubu o solidnych podstawach organizacyjnych i finansowych. <<

Podejście zarządu TF i Cupiała jest takie: całujcie nas po rękach za 20 lat, co złego to nie my. Szczerze? Cupiał był hojnym dobrodziejem, ale żadnych solidnych podstaw to tu nie zbudował.

5) >>Ta decyzja podyktowana jest odpowiedzialnością za tworzone przez nas 3200 miejsc pracy. Bieżące działania i podejmowane decyzje są częścią uzgodnień zawartych z bankami finansującymi działalność Grupy Kapitałowej.<<

Prawdziwa jest plotka, że TF sprzedała Wisłę, bo taki był warunek banków, udzielających kredyty. Ergo TF zależało na czasie, klub sprzedano temu, kto zaoferował najlepsze warunki w najkrótszym czasie i nie chciałby przeprowadzać za długiego due diligence. Konwersja długu na akcje może być traktowana jako ostatni dar Cupiała, a może być traktowana jako niezbędna konieczność by Wisły się pozbyć. Dużo łatwiej jest sprzedać pozbyć się akcji niż zacząć likwidować spółkę, w której - jak wiemy - nie zawsze wszystko funkcjonowało tak, że audyt przeprowadzony byłby bez żadnych wątpliwości.

6) >>Nie jest tajemnicą, że od wielu miesięcy prowadzone były rozmowy z firmami i inwestorami zainteresowanymi aktywnym zaangażowaniem się w budowanie przyszłości „Białej Gwiazdy”. Proces sprzedaży trwał długo ze względu na wybór inwestora, który zapewni Klubowi jego rozwój i będzie dbał o wizerunek i tradycję Klubu. Z kilku ofert została wybrana ta, która po wszechstronnej analizie spełniła wszystkie postawione warunki i oczekiwania<<

Chciałbym w to wierzyć, ale postaci nowego właściciela i naszej nowej profesjonalnej kadry menedżerskiej nie napawają optymizmem. Pewnie, JM to fajny chłopak, śmiga na paksę i jeździ szybkimi furami - kto by tak nie chciał. No, ale zgodzicie się chyba, że nie zdradza to cech, które charakteryzują (ale oczywiście nie wykluczają - nie szata zdobi człowieka) człowieka przejawiającego troskę i przywiązanie do własnego przedsięrbiorstwa-dziecka, dążącego do stabilizacji, skłonnego podejmować decyzje z chłodną głową i z myślą o pracownikach tego przedsiębiorstwa i kibicach klubu, którym to przedsiębiorstwo jest. Podobnie Marek Citko. To sympatyczny facet, jak byłem dzieciakiem bardzo podobała mi się bramka strzelona Athletico z połowy boiska, ale pomiędzy statusem gwiazdki polskiej piłki lat '90 oraz przeciętną karierą menedżerską a doświadczeniem, zdolnościami i wiedzą cechującymi "profesjonalną kadrę menedżerską" nie ma korelacji.
Konta "czaro" na innych portalach (w tym tt) nie są moje. Nie odpowiadam za publikowane tam treści.