Wyświetl pojedynczy post
lazy
Senior Member
 
Od: 10.2003
Skąd: strefa chillout'u

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#34148
Stary 15.12.2015, 23:47
sandomingo napisał(a):Wyświetl post
Od zasady lex retro non agit jest sporo odstępstw. Także nie jest to wcale niespotykana sytuacja.
To prawda, są odstępstwa ale nie w takich istotnych sprawach wywracających cały porządek prawny Państwa.

Cytuję nowelę:
4) art. 44 ust. 1 – 3 otrzymują brzmienie:
Art. 44.
1. Trybunał orzeka:
1) w pełnym składzie, chyba że ustawa stanowi inaczej;
2) w składzie 7 sędziów Trybunału w sprawach zgodności ustaw z umowami
międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody
wyrażonej w ustawie.
3) w składzie 3 sędziów Trybunału w sprawach:
2
a) nadania dalszego biegu lub odmowy nadania dalszego biegu skardze
konstytucyjnej oraz wnioskowi podmiotu, o którym mowa w art. 191 ust. 1 pkt
3–5 Konstytucji,
b) wyłączenia sędziego.
2. Jeśli sprawa, o której stanowi ust. 1 pkt 2 i 3 jest szczególnie zawiła lub o
szczególnej doniosłości, możliwe jest przekazanie jej do rozstrzygnięcia w pełnym
składzie. O przekazaniu rozstrzyga Prezes Trybunału, także na wniosek składu
orzekającego.
3. Orzekanie w pełnym składzie wymaga udziału co najmniej 13 sędziów Trybunału.


Czyli wszystkie postępowania w których TK orzekał w nie pełnym składzie wszczyna się na nowo.
WSZYSTKIE. Kogoś tu zdrowo pogieło.
c.d.n.