Wyświetl pojedynczy post
AYALA
Senior Member
 
Od: 07.2006

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#33423
Stary 02.11.2015, 10:08
emj10 napisał(a):Wyświetl post
FraMat wymyślił nową koncepcję obiegu pieniądza w gospodarce. Fakt, że państwo przeznaczy pieniądze zabrane mnie, Tobie, czy Mirkowi w formie podatków na transfery pieniężne do nielicznej grupy obywateli (po wprowadzeniu rygoru max 799 zł dochodu per capita na pierwsze dziecko), wcale nie oznacza, że tych pieniędzy pojawi się w gospodarce więcej. Nikt niczego nie dodrukuje, pieniądze nie wyrosną na drzewie, ani żaden skrzat nie wrzuci nam niczego do komina, a jedynie zmieni się sposób redystrybucji dochodów (łopatologicznie: pieniądze zostaną przetrawione przez machinę państwową i wrócą do wybranej grupy obywateli).

Pewne jest natomiast to, że wzrośnie konsumpcja i popyt wewnętrzny koszem inwestycji rządowych oraz oszczędności na rynku kapitałowym, czego skutkiem będzie wzrost inflacji (od kilku kwartałów mamy deflację). Na pewno konsumpcja stanie się motorem napędowym PKB, ale przyszłość pokaże kosztem czego to się stanie.

Czyli lepiej niech zgniły zachód dalej drenuje nasz Kraj z pieniędzy ?