Wyświetl pojedynczy post
ABGwislakABG
Senior Member
 
 
Od: 06.2009
Skąd: kmwtw

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#33374
Stary 30.10.2015, 07:43
wislak68 napisał(a):Wyświetl post
1. Myślę że wątpię. Tusk będzie chciał powtórzyć manewr z lat 2005-2007 z totalną krytyką rządu PiS. A ma po temu środki przynajmniej takie same jak w tamtym okresie. Zacznie się jatka w której większość atutów jest na chwilę obecną po jego stronie. Będzie baaaardzo ciężko.
2. O ile dobrze rozumiem jesteś za tym aby kupować głosy PSL i PO pod warunkiem że reforma konstytucji miałaby się sprowadzać do jasnego podziału: system kanclerski lub prezydencki. Jeśli reforma konstytucji nie gwarantowałaby jednej z tych opcji (czyli mielibyśmy dalej hybrydę prezydencko-parlamentarną), wtedy należałoby zapomnieć o nowej konstytucji i skoncentrować się na dorzynaniu PSL i PO?
3. Przyjecie przez ten Sejm konstytucji gwarantującej system prezydencki, porównywalny z tym obowiązującym w USA, jest nierealne. To co może się wyłonić to system prezydencko-parlamentarny, podobny do francuskiego (zwiększenie roli prezydenta w stosunku do obecnych kompetencji). I moim zdaniem to maks tego czego można się spodziewać.
1. Szczerze wątpię w te same środki. Chciałbym zaznaczyć, że PiS obecnie będzie rządzić samodzielnie, więc atrybuty władzy mają po swojej stronie. W Twoich ustach brzmi to dość dziwnie, jakbyś był przekonany, że prędzej czy późnij nastąpi jakieś potknięcie, które po skrzętnie wykorzysta.

2. Tak, dobrze zrozumiałeś.

3. Zwiększenie kompetencji Prezydenta przy podobnych zapisach konstytucyjnych odnośnie "współodpowiedzialności" na linii parlament-Prezydent jest bezsensowne i w takim wypadku w myśl punktu 2 zająłbym się dorzynaniem watahy i pozarciem planktonu i przeciagnieciem na swoja strone szabli Grzesia. Jest pare wyjsc - wygrywa Ewka, titanic osiada na dnie. Wraca tw kierownik - moga poczuc dawnego bata. Wg mnie jedno jest pewne - Schettino kandydujac na szefa po ma juz dosyc bycia cieniem tw kierownika, tym bardziej zalosnej kopaczki. Zanim zaatakuja ewentualnie pis sami zrobia sobie wielka krzywde, sami wyciagna brudy jak Gronkowiec - Fokstrot o osmiorniczkach ZDradkowi.
Anty PO-PiS!!!