Lukasz napisał(a):

OT/
Tak się liczy czynsz?
|
Mocno uproszczony mechanizm. Wydają X kasy na dany budynek, który wykorzystasz komercyjnie to oczekujesz że zainwestowane pieniądze zwrócą się w Y lat. Przykładowo Hiszpański inwestor, który wybudował podziemny parking koło Wawelu, zakładał 50 letni zwrot co jest raczej ewenementem. Przy większości inwestycji oczekuje się znacznie krótszych okresów zwrotu.
Jak chodzi o stadion to wynajem biur to fikcja, są koszmarnie niefunkcjonalne, Mieliśmy w mieście duży niedobór powierzchni biurowej a i tak nie udało się tego wynająć. Dlatego ostatecznie zainstalowano tam miejskie instytucje.
Mamy pod względem kubatury potężny obiekt, problem w tym że trzeba mnóstwo pieniędzy by to jeszcze dostosować to wymagań rynkowych. Co to kwot za wynajem to w pierwszej wersji gdy stadion miał być tańszy (coś około 350mln) zakładano, że Wisła po prostu będzie płaciła po 3,5 za wynajem i wtedy byłoby nas na to stać. Potem koszta wzrosły a sytuacja klubu się pogorszyła i zaczęło się kombinowanie.