|
Dlaczego skomplikowane – spłaszczenie bardzo proste:
Facet zarabia 2000zł – płaci składkę np. 5% średniej krajowej ( załóżmy 3600) czyli 180zł, ponad do posiada 3 dzieci więc 3*15%*3600=1620 – kwota wolna od podatku z racji posiadania dzieci. Reasumując do budżetu państwa wpłaca 180zł + (2000-1620-180) *19% (podatek liniowy) = 218zł / miesiąc czyli podatek wynosi ok. 11%
Drugi facet zarabia 20000zł – płaci składkę też 180zł ponad do posiada 3 dzieci więc 3*15%*3600=1620 – kwota wolna od podatku z racji posiadania dzieci. Reasumując do budżetu państwa wpłaca 180zł + (20000-1620-180) *19% (podatek liniowy) = 3638zł / miesiąc czyli podatek wynosi ok. 18%
Trzeci facet zarabia 2000zł – płaci składkę np. 5% średniej krajowej ( załóżmy 3600) czyli 180zł, nie posiada dzieci więc 0*15%*3600=0 – kwota wolna od podatku z racji posiadania dzieci. Reasumując do budżetu państwa wpłaca 180zł + (2000-0-180) *19% (podatek liniowy) = 525zł / miesiąc czyli podatek wynosi ok. 26%
Czwarty facet zarabia 20000zł – płaci składkę np. 5% średniej krajowej ( załóżmy 3600) czyli 180zł, nie posiada dzieci więc 0*15%*3600=0 – kwota wolna od podatku z racji posiadania dzieci. Reasumując do budżetu państwa wpłaca 180zł + (20000-0-180) *19% (podatek liniowy) = 3945zł / miesiąc czyli podatek wynosi ok. 20%
Po ukończeniu powiedzmy 65 facet nr 1 i nr 2 dostają „emeryturę” wysokości 1620zł. Co więcej ponieważ emerytura i kwota ustalana jest procentowo na podstawie średniej krajowej odpadają wszelkie kłopoty z podnoszeniem czy obniżaniem emerytury – tym steruje magiczna niewidzialna ręka rynku. To samo dotyczy chorobowego – ustalamy ,że jest to np. jakaś kwota procentowa ze średniej krajowej ale nie wyższa niż 80% aktualnego uposażenia pracownika ( żeby nie pojawiły się nagle masowe L4).
Patrząc na powyższe wyliczenia widać ,że osoba która mało zarabia (nr1) ale posiada dzieci jest najmniej obciążona. Ludzie bogaci (nr 2 i 4) obciążeni są porównywalnie.
|