Wyświetl pojedynczy post
Kroq
Senior Member
 
Od: 11.2002
Skąd: OLKUSZ

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#32655
Stary 11.08.2015, 08:07
Dawno się nie wypowiadałem w tym temacie , ale widzę ,że został poruszony temat ZUS-u i przymusowych ubezpieczeń społecznych więc dorzucę parę groszy. O ile ZUS jest urzędem kompletnie nie wydolnym, archaicznym to do czasu gdy Polaków przybywało jego działanie nie było zagrożone ( ZUS działa jak piramida finansowa ,a przy wzroście demograficznym cały czas było to zabezpieczenie ,że wpłacających będzie więcej niż tych którym ZUS musi płacić) . Niestety demografia uległa diametralnej zmianie na gorsze – a przez to ujawnił się największy problem obecnego systemu którego nie przewidzieli jego twórcy – czyli zapadu demograficznego (czego jednym z powodów jest także ZUS). Rządzący jako pewnik przyjęli pewien poziom urodzeń , znacznie powyżej obecnego poziomu a niestety życie pokazało ,że jest zupełnie inaczej. Dlatego warto by się zastanowić w jaki sposób stworzyć system który będzie odporny na tego typu wahania demograficzne. Owszem można tak jak chce PIS i obecny Prezydent próbować zachęcić Polaków do posiadania większej ilości dzieci przez dawanie rzeczonych 500zł dla każdego urodzonego dziecka. Ale wg mnie jest to tylko przesunięcie pieniędzy z kupki do innej kupki – i jest rozwiązaniem tymczasowym.
Równocześnie pada propozycja zwiększenia kwoty wolnej od podatku ( brawo popieram ! ) to sama nasuwa się propozycja połączenia trzech problemów której aktualnie są głównymi problemami wewnętrznymi w Polsce czyli demografia, emerytury i wysokie podatki. Propozycja moja jest następująca: Likwidacja ZUS, emerytury obywatelskie- jednakowe dla wszystkich i składki jednakowe dla wszystkich zależne od średniej krajowej, macierzyńskie takie same dla wszystkich ,chorobowe jednakowe dla wszystkich lecz nie wyższe niż 70% zarobków, uzależnienie wysokości emerytury od ilości posiadanych dzieci , uzależnienie kwoty wolnej od podatku od ilości posiadanych dzieci. Np. za każde posiadane dziecko dożywotnio 15% średniej krajowej za rok ubiegły wolna od podatku max do np. 4 dzieci czyli w przypadku posiadania 3 dzieci kwota wolna od podatku = 3*0,15*3600*12=19440 . A emerytura= 3*0,15*3600 = 1620zł. Jeżeli chodzi o obecnych emerytów i czas tzw. przejściowy to są dwie propozycje. Pierwsza – wprowadzamy taki układ dopiero tym co wchodzą na rynek pracy – ale równocześnie musimy wprowadzić dodatkowy podatek żeby ich utrzymać przynajmniej na 30 lat. Druga wersja pośrednia w zależności od wieku wprowadzamy rozwiązanie pośrednie np. Ci co mają do 30 lat od górnie przechodzą na nowy system , 30-50 lat przechodzą na nowy system w połowie (połowa emerytury wyliczana po starem połowa po nowemu). Równocześnie chorobowe czy macierzyńskie wypłacane jest po nowemu.
Powyższe liczby są jedynie przykładem. Reasumując dzięki temu mamy system odporny na wahania demograficzne, bardzo prosty system wyliczania składek, emerytur, chorobowych itp. a więc ZUS jest zbędny – do likwidacji. Zasada prosta – chcesz sobie zapewnić godną starość to albo odkładaj sam albo miej dzieci – albo jedno i drugie.