Wyświetl pojedynczy post
Ajax
Socios Wisła Kraków
 
Od: 05.2003
Skąd: Poznań - emigracja

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#9851
Stary 16.07.2015, 17:43
spirit napisał(a):Wyświetl post
Obaj jednocześnie macie rację, i nie macie racji A zależy to od płaszczyzny, na jakiej rozmawiamy.

Bo jeśli mówimy o nieściągalności w sensie prawnym, to rację ma Ajax - przesłanką nieściągalności wierzytelności od danego dłużnika jest np. postanowienie komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z uwagi na brak majątku dłużnika pozwalającego zaspokoić choćby same koszty postępowania lub oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika z uwagi na brak majątku wystarczającego na zaspokojenie kosztów postępowania (są też inne sytuacje ale nie będę ich wszystkich wymieniał). Orzeczenia te pozwalają na wrzucenie tak udokumentowanej nieściągalnej wierzytelności w koszty uzyskania przychodu. Generalnie chodzi o to, że dłużnik majątku nie ma i z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością go mieć nie będzie.

Jeśli mówimy natomiast o pewnej rzeczywistej, istniejącej sytuacji faktycznej, biorąc pod uwagę obszar i specyfikę działalności dłużnika (jak np. polski piłkarski klub sportowy zadłużony na 100 mln zł ) to można też mówić o nieściągalności długu - tyle że nie w sensie prawnym, a w sensie faktycznym. I tu rację ma pete29
Dyskusja toczyła się pod kątem nieściągalności długu jako drodze do legalnego umożenia przez TF długu który wobec niej ma SSA więc chodzi tu o aspekt stricte prawny.

Cytat:
Tak , zgadzam się . Jeśli TF dług ten zechciałaby odzyskać to jest to jak najbardziej możliwe .
Oczywiście nie od razu ale trochę to potrwa . Rozsądny komornik stworzy plan do zrealizowania
Przy budżecie Wisły na poziomie 22 mln ( to budżet minimum , oczywiście odcinam w takiej sytuacji wspomaganie od TF , ale pojawi się zapewne inne ) można ustalić że rocznie spłacamy np. po 5mln . Czyli przez 20 lat dług spłacony . Zgadza się , długoooooo . Ale co zrobić . Alternatywą jęst doprowadzenie do upadłości z czego nikt nie będzie zadowolony ( wierzyciel- bo brak możliwości odzyskania czegokolwiek , kibice- Wisła ląduje w 4 lidze )
No cóż , tak to jest z długami . Ale jak powiedział pewien bankowiec - lepiej mieć długi niż krótki
I tym optymistycznym akcentem kończę
Dokładnie o to mi chodzi, wierzyciel może również legalnie zawiesić egezekucję długu na czasz wprowadzenia planu naprawczego u dłużnika.

Na szczęście wierzycielowi nie na rękę jest upadłość SSA
Odpowiedz cytując