Lasy Państwowe - PO i PSL chcą, by nie podlegały one prywatyzacji
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/lasy-...atyzacji/8py5q
Cytat:
A jak to było naprawdę? Historia tej specyficznej awantury zaczyna się w styczniu ubiegłego roku, kiedy Sejm przyjął nowelizację ustawy o lasach, zakładającą, że LP przekażą do budżetu 1,6 mld złotych. Ustawa mówi, że w latach 2014-2015 Lasy będą wpłacać do publicznej kasy 800 mln zł rocznie, a od 2016 roku 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Środki te w większości są przeznaczane na budowę i remonty dróg lokalnych, a część z nich idzie na zmniejszenie deficytu budżetu państwa.
Logika rządzących była taka, że skoro LP dysponują tak ogromnym majątkiem (całkowite przychody to ponad 7 mld zł), część część tej kwoty mogą przeznaczyć na cele publiczne. Już wtedy opozycja mówiła, że to rabunek, który zdestabilizuje lasy, doprowadzi do bankructwa, a potem do prywatyzacji. To miał być właśnie ukryty cel PO i ówczesnego premiera Donalda Tuska.
Żeby spisek był jeszcze bardziej ewidentny, prawica co jakiś czas jeszcze bardziej mąci atmosferę wokół LP. "Gazeta Polska Codziennie" napisała dziś, że rząd "zgubił 800 mln zł" przekazane w ramach daniny. To dlatego, że PiS chce wiedzieć, które dokładnie drogi zbudowano za pieniądze z lasów. Władza nie potrafi wskazać? Znaczy, że pieniądze w tajemniczych okolicznościach się rozpłynęły. Na nic tłumaczenia ministerstwa finansów, że uzupełniły ogólną pulę dochodów, które przeznaczane są na realizację wydatków. Gdybym zapytał resort, które drogi wybudowane zostały z wpływów z VAT, też przecież nie dostałbym odpowiedzi.
|
O lasach
http://orka.sejm.gov.pl/RexDomk7.nsf/0/A1BD53626DA83085C1257D560040B8C2/$file/i2156-14.rtf