W I i II rundzie zaczyna tyle samo w starym i nowym systemie rozgrywek (odpowiednio 119 i 118 klubów)
Dawniej spośród 119 klubów, które przewijało się przez I i II rundę aż 80 grało w II rundzie.
Teraz spośród 118 klubów, które przewijać się będą przez I i II rundę aż 104 zagra w I rundzie
Dawniej spośród 155 klubów grających w kwalifikacjach 137 czyli 88% wszystkich zaczynało w trzech pierwszych rundach.
Teraz wszystkie kluby, które trafiły do kwalifikacji rozpoczną w trzech pierwszych rundach.
Dawniej ze 155 klubów walczących o Lige Europejską w kwalifikacjach 47 klubów grało w IV rundzie co stanowi 30% klubów, które zaczynały grę w kwalifikacjach LE(plus dodatkowe 15 klubów, które przegrały dwumecze III rundy kwal. do LM)
Teraz ze 143 klubów walczących o Lige Europejską w kwalifikacjach w IV rundzie zagra tylko 29 co stanowi 20% klubów, które zaczynały grę w kwalifikacjach LE
Dawniej ze 155 klubów walczących o Lige Europejską w kwalifikacjach w I rundzie odpadały 39 kluby czyli 25% startujących w rozgrywkach.
Teraz ze 143 klubów walczących o Lige Europejską w kwalifikacjach w I rundzie odpadać będą 52 kluby czyli 36% startujących w rozgrywkach.
Dawniej z IV rundy kwalifikacji do grupy trafiało 31 klubów wśród, których co najmniej 16 to były kluby, które zaczynały od kwalifikacji do LE.
Teraz z IV rundy kwalifikacji do grupy trafiać będzie 22 kluby z czego może się okazać, że tylko 7 klubów to kluby, który zaczynały od którejś z rund kwalifikujących do LE bo pozostałe do 15 odpadków z LM.
Mniejsza liczba klubów w IV rundzie kwalifikacji do LE, ogromny odsiew już w I rundzie kwalifikacji, w której odpadnie 52 klubów ze 143 startujących w kwalifikacjach sprawią, że mniej klubów kwalifikować się będzie do rund za udział w których dostaje się odpowiednie dla każdej rundy punkty pocieszenia.
Kluby z kraju zajmującego 18-23 miejsca mają szansę na 16 meczów w kwalifikacjach do LE i 6 meczów w kwalifikacjach do LM co przekłada się na możliwość zdobycia 5,500 punktów
Kluby z kraju zajmującego 16 lub 17 miejsce mają szansę na 12 meczów w kwalifikacjach do LE i 6 meczów w kwalifikacjach do LM co przekłada się na możliwość zdobycia 4,500 punktów
Jak widać różnica wynosi 1,000 punkt. Czy warto ryzykować wcześniejsze odpadnięcie z objawieniem i wykładać pieniądze na wyjazd egzotyczny i organizacje rewanżu z klubem, który nie przyciągnie tłumów i będzie powodem straty klubu ?
Moim zdaniem jeśli mamy stawać się ligą na miarę coraz wyższych miejsce to nie dlatego, że mamy więcej okazji wygrywania ze słabeuszami ale dlatego, że jesteśmy ligą regularnie kwalifikującą do rozgrywek grupowych gdzie zdobywa się dwukrotnie więcej punktów za mecz.
Asgard napisał(a):

|
Jeżeli mamy marzyć o 15 miejscu to przez przynajmniej trzy lata powinniśmy zaczynać właśnie od pierwszej rundy i liczyć że przynajmniej dwa zespoły będą punktować w fazie grupowej.
|
Polska zaczynać będzie przyszły sezon najprawdopodobniej od 19 tego miejsca. Najwyższym miejscem, które zapewnia start wszystkim zespołom od pierwszej rundy o której piszesz jest 24 miejsce. pogodzenie dobrego wyniku w kwalifikacjach i wielką zdobycz punktową z jednoczesnym spadkiem w rankingu o 5 oczek jest raczej niemożliwe...
Podobnie zdobywanie dużej liczby punktów bez jednoczesnego awansowania w rankingu przez trzy sezony.
Równie nieprawdopodobne o ile w ogóle jest to by w ciągu trzech sezonów zaczynać od 24 miejsca a dwa lata później zajmować 15 miejsce