@ABGwislakABG akurat w Stanach sędziowie SN są powoływani bardzo podobnie:
Cytat:
|
Sąd Najwyższy USA składa się z 9 sędziów. Są oni wyznaczani przez prezydenta, potem ich kandydaturę musi zatwierdzić Senat.
|
Problem nie tkwi więc w procedurze wyboru sędziów, bo jest ona w wielu krajach demokratycznych bardzo podobna. Te wszystkie patologie polskiego sądownictwa wynikają niestety z dziedzictwa PRL-owskiego. Sądy po 1989 roku były jako pierwsza odnoga władzy do całkowitej wymiany. Nie uczyniono z tym nic i skutki tego odczuwamy teraz.