Wisła Cupiała od zawsze (z małymi przerwami ) gra o mistrza i puchary a i tak kibice w 100 % wypełniają stadion wyłącznie w meczach z Legią i w pucharach w decydujących fazach gry o LM lub z topowymi firmami Europy oraz w 90 % w derbach Krakowa czy niektórymi klubami w zaawansowanym już pucharze UEFA.
O czym to świadczy
Wisła ma w Krakowie potencjał do zapełnienia stadionu i to grubo ponad jego pojemność, o czym świadczy wyprzedaż biletów na Legię na tydzień przed meczem i to w cale nie przy Wiśle i kadrze z kasą, ale na pewno - przy Wiśle zawsze walczącej o mistrza, nawet wbrew jej finansowym możliwościom.
Wnioski
1. Nigdy nikomu w klubie nie wolno się poddawać i wieszczyć upadek Wielkości klubu, choćby nie wiem jakie kłopoty się nad klubem piętrzyły i ile lat trzeba by czekać na powrót mistrzostwa przy R22.( patrz na wcale nie śmieszne hasła- Legia zawsze mistrz, nawet jak nim nie jest przez 10 lat

).
2. To kibice decydują o Wielkości klubu, nawet gdy mu nie idzie lub ma kłopoty. Jeśli stadion potrafi się zapełnić nie tylko w walce o mistrza i pucharach i nie tylko w derbach, to będzie to wtedy świadczyło, że ten klub zawsze jest Wielki.
Jak spowodować, żeby kibice tzw. "świąteczni" czyli od w/w meczów pojawiali się częściej przy R22 i go wypełniali
1. Musi postępować przewaga sprzedaży karnetów nad biletami, tak aby to bardziej karnet decydował o miejscu na meczach " świątecznych" a nie bilet.
2. Aby karnet stał się gwarantem obecności kibica na meczach "świątecznych", musi systematycznie postępować wypieranie ze stadionu kibiców "świątecznych" i zastępowanie ich kibicami "stałymi".
Jakim sposobem, można zwiększyć sprzedaż karnetów nad biletami
1. Długofalowa polityka cenowa z wyraźną preferencją cenową pod karnety, przy medialnie i stale nagłaśnianym przekazie o takowej preferencji.
2. Czytelne preferencje cenowe i pierwszeństwo zakupu biletów na mecze pucharowe dla posiadaczy karnetów i ewentualnie ich rodzin.
3. Pierwszeństwo zakupu biletów na mecze " świąteczne" ( bezpośrednie mecze o mistrza czy z legią lub derby Krakowa) dla rodzin posiadaczy karnetów.
W jaki sposób przyciągnąć kibiców na mecze ligowe z najmniej prestiżowymi przeciwnikami
1. Marketingowa promocja cenowa dla młodych kibiców i rodzin z dziećmi, gdzie reszta posiadaczy karnetów i biletów nie powinna mieć pretensji o promocyjne ceny dla takich kibiców.
2. darmowe promocje dla kibiców specjalnej troski lub w ramach określonych marketingowych działań klubu.
Marketing Wisły powinien sięgać poza Kraków także i obejmować kolejne miejscowości w określonej odległości od Krakowa. Przykładowo, akcja plakatowa w określonej miejscowości koło Krakowa z punktem promocyjnej sprzedaży biletów oraz ustaleniami o specjalnym transporcie w przypadku sprzedaży określonej ilości biletów itp. Warto zagwarantować w danej rundzie powtarzalność takiej akcji w danej miejscowości a potem, ewentualnie zaproponować tak pozyskanym kibicom zakup karnetów oraz być może pomoc w ustaleniach z przewoźnikami o bezpośredni dojazd do stadionu itd. Wiem, że są to koszty oraz ogromny wysiłek klubu, ale być może współpraca z SKWK i kibicami, była by tutaj pomocna i wspólnym wysiłkiem, udałoby się po latach zapełniać stadion na stałe w każdym sezonie i to z wyprzedzeniem, jak dzieje się to np. w Niemczech czy Anglii.
Oczywiście sam Kraków także powinien być objęty marketingiem co do pozyskiwania nowych kibiców, ale jak można zaobserwować wymienione wyżej, przykładowe kraje, to w ich przypadku ogromne znaczenie mają właśnie kibice z okolicznych miejscowości, którzy tworząc konkurencje miejscowym, gdzie stadion jest usytuowany, zmuszają ich do wcześniejszych zakupów karnetów, aby nie wypadli z możliwości oglądania miedzy innymi meczów" świątecznych". Oczywiście, najlepszymi marketingowcami, mogą być kibice Wisły, jeśli uda im się pozyskiwać nowych kibiców z pośród swoich znajomych, nie koniecznie na sektory, gdzie sami kibicują.
ps. czy wskazane i możliwe by było utworzenie tematu, nie tylko o stadionie, ale teraz także o szansach jego możliwie największego zapełnienia w każdym prawie meczu
Zapraszam chętnych do dyskusji i podawania własnych uwag oraz propozycji zapełniania naszego stadionu.
