Wyświetl pojedynczy post
Ogryzek
Senior Member
 
 
Od: 03.2004
Skąd: Pod koniec VIII wieku powstało państwo Wiślan. Stolicą Wiślan jest Kraków

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#124
Stary 24.08.2014, 08:13
Można używać do oceny piłkarza "serca" lub "rozumu". Serca (nasz piłkarz) on taki fajny tylko mu nie wyszło za granicą bo mu wszyscy nogi podkładali, albo "taki los"

Można też używać rozumu i bez emocji starać się znaleźć przyczynę / przyczyny czemu tak a nie inaczej potoczyła się kariera danego piłkarza.

Pamiętam jak kilka lat temu Stilić grał w Lechu a u nas męczył nas wieczny talent "legendarny" Jirsak. Wielokrotnie ci piłkarze byli porównywani. Byłem przez niektórych nazwany proamicowską opcją kiedy wykazywałem wyraźną wyższość Stilića nad Jirsakiem
(starałem się używać rozumu a nie "serca")

Niemniej pamiętam z tamtym meczów pojedynki Sobolewski-Stilić i z ręką na sercu zawsze pamiętam jak Radek gasił Semira. Który mając przy sobie dobrego DP nie istniał.

Współczesny futbol jest coraz bardziej atletyczny, coraz szybszy. Piłkarze w meczu (w dobrych ligach jak angielska) muszą przebiec w każdym meczu minimum 10-12 kilometrów. Do tego muszą być silni fizycznie itd.
Myślę że Semir przebiega tak 6-7 km w meczu. Więcej po prostu fizjologicznie nie jest w stanie. Kroos (wymieniany tu) w każdym meczu reprezentacji na MŚ przebiegł powyżej 10 km.

Majac siły i elementarną kondycję (której Semir nie ma) wszyscy w zespołach za granicą angażują się w grę obronną. No chyba że nazywasz się James Rodriguez albo jakoś podobnie Stilić jak z 3 razy wróci w meczu pod nasze pole karne ta max. I często ze zmęczenia jeszcze sfauluje przeciwnika

Za granicą gra się szybko. Trzeba szybko nadążać za akcją. A po co komuś piłkarz który nie nadąża bo już jest tak zmęczony ze czeka pod obrońcami przeciwnika na piłkę. Bo brak mu sił żeby biegać od pola karnego do pola karnego. Melikson miał siły ale nie zawsze chciał biegać czy angażować się w grę obronną. Stilic jest po prostu mało mobilny i wolny.

Oczywiście był gdzieś kiedyś Riquelme. Tak był ale stawiam orzechy przeciw kasztanom że i tak fizycznie był lepszy od Stilića. Pisze ktoś Pirlo. Tak, owszem ale ten 36 letni. Bo ten który grał w AC Milan zanim się zeszmacił na koniec kariery odchodząc do Juventusu ciężko pracował w tyłach (gra obronna). Zresztą jak to brzmi... 26 letni Stilić biega jak 36 letni Pirlo Widać zresztą jak skończyły Włochy na mundialu opierając grę na wiekowym Pirlo

Zresztą na Semira uwzieli się wszyscy trenerzy kadry Bośni Ciekawe co wkurza trenera Bośni że nie wziął takiego diamentu na MŚ? Odpowiedź jest prosta. Jego fizyczność, mała mobilność, niechęć do angażowania się w grę obronną.

Tak jak pisałem 2 lata temu że Chrapek ma wszystko poza kondycją (wtedy był wyszydzany jako polskie drewno które nigdy nie zrobi kariery) - wtedy też pisałem , poprawi kondycję start do piłki, grę obronną to zrobi karierę. Może Catania to nie jest nie wiadomo co... ale Stilić nie grał nawet w Catani. A dlaczego?

Piłkarze którzy mają tylko "złoty dotyk" to era... Deyny? Tak, w tamtych czasach Semir byłby na prawdę wielką gwiazdą. I pisze to bez ironii. Ale ile to lat temu? 40?

Zobaczcie zresztą jak wyglądały jego perypetie odejścia z Lecha. Suma sumarum nikt nie wyłożył za Semira żadnej kasy i odszedł za darmo do przeciętnych klubów. To też wiele mówi jak jest postrzegany przez skautów.

Oczywiście wszyscy kochamy Semira bo w naszej lidze błyszczy. I bo jest nasz. Niech gra jak najlepiej w Wiśle
Ale nie doszukujmy się spisków czy fatum dlaczego Semir nie zrobił kariery za granicą. Odpowiedź jest prosta (powyżej).

BTW
A propo Jirsaka. Pisałem też wtedy że Mączyński (nasz wychowanek którego bezceremonialnie kopnięto w tyłek w Wiśle) jest nie gorszy a może lepszy od Jirsaka. Mączyński popracował nad kondycją, odbiorem i owszem wielkiej kariery nie zrobił ale za te 0,5 nln euro poszedł do Chin. Na Jirsaku nie zarobilismy ani grosza. Jirsak zaginął... Dlaczego? Przecież miał technikę. Ale nie miał kondycji, siły czy umiejętności gry w obronie. To samo jest z Starzyńskim w Ruchu którego chętnie widziałbym w Wiśle. Ale jeśli Starzyński nie porawi gry obronnej czy kondycji (a i tak jest pod tym względem lepszy od Semira) to kariery nie zrobi. Tak to jest we współczesnym futbolu.
Ostatnio edytowane przez Ogryzek : 24.08.2014 o godz. 08:26.
„Pierwotnie polską barwą narodową był »karmazyn« uważany w średniowieczu za najszlachetniejszy z kolorów. Wykorzystywany był on jako symbol dostojeństwa i bogactwa. Z uwagi na cenę barwnika potrzebnego do uzyskania tego koloru mało kto mógł sobie na niego pozwolić...
Odpowiedz cytując