Wyświetl pojedynczy post
haeno
Senior Member
 
Od: 04.2003
Skąd: Kraków

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#27011
Stary 30.05.2014, 13:30
jasne, ze takie zmiany nie wzbudzaja zaufania, ale tez nie sa dla mnie alarmujace

Wybory 2004
Glosow niewaznych 167 019 (2,7%)
Wybory 2009
Glosow niewaznych 132 533 (1,8%)
Wybory 2014
Glosow niewaznych 228 005 (3,1%)

I teraz jesli rozpatrujemy 2009 do 2014, to wzrost jest duzy. 2004 do 2014 juz nie za bardzo.

Wybory do Sejmu
rok 2001
3,99% glosow niewaznych
rok 2005
3,60% glosow niewaznych
rok 2007
2,03% glosow niewaznych
rok 2011
4,52% glosow niewaznych


Wiecej nie chce mi sie szukac, ale wynik niewaznych glosow w okolicach 3% nie jest czyms zaskakujacym w naszym kraju.

EDIT:
wreszcie znalazlem statystyki z innych krajow (wybrane wybiorczo) , tyle ze z roku 2009
Niewazne glosy wg kraju:
Austria 0,95%
Belgia 5.71%
Czechy 0,14%
Estonia 0,55%
Francja 1,42%
Niemcy 0,92%
Grecja 1,34%
Wegry 0,31%
Litwa 0,55%
Holandia 0,16%



wyglada na to, ze tylko Belgia nas przebija pod wzgledem liczby zlych glosow. Przy czym tak jak wspominalem wczesniej, nasze statystyki sa w miare stabilne na przestrzeni lat, wiec moze My jako narod juz tak mamy.

Co do zapobiegania w przyszlosci ( bo starych wyborow chyba sie nie da juz zweryfikowac) to jedyny pomysl jaki mam to rejestracja wideo od momentu zamkniecia lokalu wyborczego. Nagrywaloby sie wyjmowanie kart z urny, liczenie glosow i wywieszanie wynikow. W razie watpliwosci moznaby odtworzyc material w poszukiwaniu przeslanek falszerstwa.
Ale to raczej utopia.

Jeszcze zrodlo jakby ktos chcial poogladac:
http://eed.nsd.uib.no/
Powód: dodane zrodlo
Ostatnio edytowane przez haeno : 30.05.2014 o godz. 14:39.
suma inteligencji na planecie jest stała, liczba ludności wzrasta