wiślak 86 napisał(a):

|
Jak wygląda sprawa ze sprzedażą na allegro czy to prawda że powyżej jakieś kwoty trzeba płacić jakieś podatki? jeżeli tak to jakie i jak to wygląda? Czy jeżeli będę miał konto firmowe to musze obowiązkowo wystwiać faktury lub rachunki czy nie?
|
Info sprzed jakiegoś roku
Cytat:
Sytuacja osób, które handlując w sieci mają założoną działalność gospodarczą, jest w zasadzie jasna. Rozliczają się one z fiskusem tak, jak za sprzedaż w tradycyjnym sklepie.
Nie każdy jednak wie, że nie tylko prowadzący firmę ma obowiązek rozliczenia się z transakcji. Czasem musi to zrobić każda osoba fizyczna, która kupuje bądź sprzedaje na Allegro.
Taki obowiązek spoczywa na tym, kto sprzeda przedmiot, który posiadał krócej niż 6 miesięcy (licząc od końca miesiąca, w którym sam go kupił). Dochód uzyskany z takiej sprzedaży musimy wpisać do formularza PIT w rubryce inne dochody i zapłacić daninę według skali podatkowej.
Niekiedy przyjdzie nam zapłacić też podatek od kupna. Jest to konieczne, gdy kupiliśmy prywatnie od osoby fizycznej przedmiot, który był droższy niż 1000 złotych. Wówczas trzeba złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i wpłacić na konto fiskusa zazwyczaj 2 proc. wartości przedmiotu. Mamy na to 14 dni od daty transakcji.
O podatkach muszą też pamiętać osoby, które sprzedadzą rzecz, nabytą wcześniej tylko po to, by odsprzedać ją z zyskiem. Wówczas automatycznie stajesz się podatnikiem VAT, nawet jeżeli nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie musisz jednak rozliczać tego podatku, dopóki osiągnięte przez Ciebie przychody ze sprzedaży nie przekroczą odpowiedniego limitu. Obecnie jest to 150 tys. złotych.
|