Wyświetl pojedynczy post
ladek1989
Senior Member
 
 
Od: 04.2009

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#25921
Stary 16.02.2014, 14:07
Nowy program PiSu- z niezależnej:

1. PiS planuje reformę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Premier ma uzyskać prawo wydawania ministrom "wiążących poleceń" oraz uchylania ich aktów.

czyli pełna władza w rękach premiera, ciekawe jak w przypadku gdy będzie koalicja. To koalicjant nie ma nic to gadania w rządzie.


2. Program zakłada zmiany w układzie resortów. Przewiduje utworzenie Ministerstwa Gospodarki i Rozwoju. Ma nim kierować wicepremier, który stałby też na czele Państwowej Rady Rozwoju, w której obok ekspertów będą zasiadać szefowie niektórych resortów oraz NBP.

wg mnie niepotrzebna kolejna zmiana-jacy esksperci? ministerstwo gospodarki jest, nie przekonuje mnie to.

3. PiS chce ograniczyć rolę Ministerstwa Finansów "do strategicznego planowania finansowego oraz prowadzenia księgowości budżetowej państwa". Program zakłada powołanie nowych ministerstw: Energetyki, Integracji Europejskiej, Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polityki Rodzinnej. To ostatnie przejęłoby zadania innych resortów związane z wspieraniem rodziny.

Tworzenie kolejnych ministerstw-większa biurokracja i wzrost wydatków. PiS krytukuje Donalda za wydatki w administracji a sam chce tworzyć kolejne stołki. Wydaje mi się, że obowiązki min. finansów są ok, no ale ekspertem nie jestem.

4. PiS planuje likwidację Ministerstwa Skarbu; ocenia, że przeniesienie zadań nadzoru właścicielskiego nad spółkami do ministerstw branżowych i powierzenie zarządzania częścią mienia państwowego nowej instytucji – Prokuratorii Generalnej RP - uczyni zbędnym istnienie tego resortu.

Likwidacja 1 by stworzyć 2. Dla mnie bez sensu... Może lepiej pójść w zwiększeniu kontroli dotyczącej zarządzania majątkiem państwa?

5. Program przewiduje powołanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i zniesienie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Problemami informatyzacji i cyfryzacji miałby się zająć pełnomocnik rządu w KPRM. Nadzór nad służbami, zamiast premiera, miałby sprawować Minister Koordynator Służb Specjalnych. Zamiast ABW i SKW odpowiadałby za ochronę informacji niejawnych.

Ok, to może być.

6. Minister sprawiedliwości ponownie pełniłby funkcję Prokuratora Generalnego. Program przewiduje głęboką reformę prokuratury. Minister uzyskałby prawo wizytacji sądów, badania skarg na ich działalność i wnoszenia apelacji nadzwyczajnej od każdego prawomocnego orzeczenia. Przysługiwałoby ono również Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Zdecydowanie na nie. Oddzielenie ministerstwa od Prokuratury Generalnej jest dobrym pomysłem.

7. Program zakłada powołanie Izby Wyższej Sądu Najwyższego, która rozpoznawałaby wnioski o rewizję nadzwyczajną w przypadkach "szczególnie bulwersujących" wyroków oraz postanowień prokuratorskich ws. umorzenia śledztwa lub odmowy jego wszczęcia.

Mamy kilka instancji sądów, po co kolejna?

8. PiS za potrzebne uważa ograniczenie do dwóch kadencji pełnienie funkcji przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; po przerwie trwającej kadencję mogliby kandydować ponownie.

Bez sensu. Jak ktoś jest dobrym burmistrzem/wójtem i ludzie go popierają to czemu nie mógłby dalej rządzić? Obywatele głosują i to oni oceniają poziom kompetencji.

9. Partia Jarosława Kaczyńskiego zamierza wdrożyć program modernizacji służb mundurowych. Policja miałaby przejąć kompetencje i środki Inspekcji Transportu Drogowego, zaś Centralne Biuro Śledcze zostałoby wyłączone z Komendy Głównej Policji i przekształcone w samodzielną jednostkę. Za konieczne uznano reorganizację BOR, ABW, CBA i SKW.

Ok, może być.

10. PiS deklaruje zachowanie jako waluty złotówki; proponuje "sanację finansów publicznych" i przebudowę systemu podatkowego. Zdaniem PiS trzeba powrócić do niższych stawek VAT oraz wprowadzić kwartalne zaliczki na podatek dochodowy.

Zgoda. Nie ma co się spieszyć do euro. Stawki vat powinny być mniejsze-też zgoda. Tylko o ile? A po co te kwartalne zaliczki? Nie kumam tego...
11. W programie zapowiedziano wprowadzenie trzeciej stawki w podatku PIT – 39 proc. od dochodów powyżej 300 tys. zł rocznie. Podatnik inwestujący i tworzący nowe miejsca pracy mógłby jej uniknąć, odliczając kwotę wydatków inwestycyjnych od podstawy opodatkowania.

Trochę pod publiczkę. Mało się na tym zyska. Ale od biedy może być.

12. Partia chce opodatkować instytucje finansowe i hipermarkety, co ma przynieść ok. 7 mld zł wpływów do budżetu rocznie. W ocenie PiS konieczna jest reindustrializacja Polski.

Dobra-jaka będzie podstawa opodatkowania? Przychód, zysk? Ogólnie pomysł ok, tylko do większej analizy. Choć ryzyko przerzucenia kosztów podatków na klienta jest duże. Ale kasę na ,,reindustralizację'' to nie wiem skąd wezmą oraz na jakich zasadach to ma być. Takie hasło bez konkretów.

13. W programie znajduje się propozycja wprowadzenia tzw. renty innowacyjnej. Osoby fizyczne będą miały możliwość przekazywania środków należnych fiskusowi z tytułu podatku od zysków kapitałowych na badawczo-rozwojowe fundusze inwestycyjne.

Dość ciekawe-może być.

14. Wśród propozycji PiS dla przedsiębiorców są ułatwienia kredytowe i zasada, że rejestracja działalności nastąpi 6 albo 12 miesięcy od jej rozpoczęcia - dopiero wówczas pojawiłby się obowiązek płacenia składek i podatków. Brak dochodów w tym terminie pozwalałby na zakończenie działalności bez zobowiązań.

Nie przekonuje mnie to. Stawarza pole to przekrętów. Prędzej w jakieś ułatwienia podatkowe iść, ale rejestracja powinna pokrywać się z datą rozpoczęcia działalności.

15. PiS chce, by podatnik VAT mógł rozliczać się z urzędem skarbowym na zasadzie kasowej (obowiązek odprowadzenia podatku nie z chwilą wystawienia faktury, lecz z chwilą otrzymania zapłaty).

Ciężko powiedzieć. Ma to swoje + i -. Bardziej komplikuje i utrudnia życie księgowym

16. Program zakłada, że Polska powinna wydawać na politykę prorodzinną ok. 4 proc. PKB. PiS zobowiązuje się wprowadzić comiesięczny dodatek rodzinny w kwocie 500 zł na drugie i na kolejne dzieci do 18. roku życia. Chce też zwiększenia dostępu do świadczeń rodzinnych, zerowej stawki VAT na ubrania dziecięce, wydłużenia urlopów macierzyńskich i wychowawczych.

Co do ogółu zgoda-pod warunkiem posiadania środków na to, które nie zniszczą budżetu. Nie zgadzam się jednak by kasa trafiała do patologicznych rodzin gdzie będzie wydawana na używki. To powinny być jakieś ograniczenia.


17. W części "praca" PiS proponuje przyjęcie „paktu dla wzrostu wynagrodzeń”, który zawrą strona społeczna, pracodawcy oraz rząd. Płaca minimalna nie mogłaby być mniejsza niż 50 proc. średniej płacy w gospodarce narodowej.

Grozi to ucieczką w śmieciówki oraz wzrostem szarej strefy. Chyba lepsze jest już ustalanie minimalnego wynagrodzenia.


18. Partia obiecuje ponad 1,2 mln nowych miejsc pracy dla młodych, co ma umożliwić Narodowy Program Zatrudnienia. Zakłada on m.in. obniżenie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne w gminach szczególnie dotkniętych bezrobociem; preferencje podatkowe dla osób zatrudniających absolwentów szkół.

Ogólnie ok, choć potrzeba więcej konkretów by coś więcej napisać.

19. W programie zdrowotnym PiS zakłada m.in. likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia. Resort zdrowia ma przygotowywać plan finansowania świadczeń łącznie z planem podziału środków na poszczególne województwa. PiS obiecuje też stworzenie sieci szpitali. "Żaden szpital nie zostanie przy tym zamknięty, nie dopuścimy też do dalszej komercjalizacji i prywatyzacji szpitali" - deklarują politycy partii.

Po raz tysięczny zmiany w służbie zdrowia-ciężko powiedzieć jak zrobić by ją naprawić. Dlatego nie oceniam.

20. PiS proponuje zmiany w systemie emerytalnym, czyli dobrowolność wyboru między OFE a ZUS; postuluje referendum w tej sprawie. Chce też odejścia od reformy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat i powrót do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Niestety, nie stać nas na obniżenie wieku emerytalnego. Propozycja PiSu- rozwali finanse publiczne. Takie czasy, żyjemy dłuzej więc pracować musimy też dłuzej. Boli ale cóż.

21. W zakresie edukacji PiS zakłada likwidację gimnazjów i przywrócenie 8-letnich szkół podstawowych i 4-letnich liceów; odejście od obowiązku szkolnego dla 6-latków; zmiany programów nauczania w szkołach; zmianę statusu zawodowego nauczycieli, którzy staną się pracownikami państwowymi i będą korzystać z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

Najlepszy punkt programu. Do tego zrobić coś by ograniczyć liczbę ,,wyższych szkół tańca i baletu'', wspierać szkoły zawodowe i technika i podnieść poziom nauczania na studiach.


22. Zdaniem PiS przynajmniej 1,2 proc PKB powinno trafiać na finansowanie polskiej nauki. Partia opowiada się za przywróceniem zintegrowanych studiów pięcioletnich oraz za bezpłatnym drugim kierunkiem studiów.

Ok. System dwustopniowy to porażka (przeżyłem to na własnej skórze). Bezsens, ale chyba takie jest prawo unijne więc tego nie da się ruszyć. Drugi kierunek? Może lepiej zainwestować w bardziej praktyczne rzeczy-staże dla studentów, jakieś kursy praktyczne? Sam wiem jako absolwent, ze lepsze doświadczenie zawodowe niż kilka kierunków studiów.

23. PiS postuluje odnowienie mediów publicznych: odejście od struktury spółek prawa handlowego i ich przekształcenie w instytucje wyższej użyteczności publicznej.

Nie wiem jaka jest różnica ze względów prawnych więc nie skomentuję.

24. W dziedzinie infrastruktury partia obiecuje m.in. wybudowanie brakujących odcinków autostrad i stworzenie systemu antykorupcyjnej ochrony inwestycji drogowych ze szczególną rolą CBA; Przewozy Regionalne PKP mają podlegać Skarbowi Państwa.

Centralizacja PKP to chyba zły pomysł. W województwach lepiej wiedzą jakie połączenia są potrzebne a jakie nie i łatwiej nimi zarządzać. Reszta punktu ok.

25. Program PiS w części "energetyka" zakłada m.in. walkę o rewizję pakietu energetyczno-klimatycznego.

Walczyć można i trzeba więc ok.

26. Program rolny PiS to m.in. projekt ustawy pozwalający nabywać ziemię wyłącznie polskim rolnikom, wyrównanie dopłat bezpośrednich, zwiększenie środków z funduszy spójności na wieś, utrzymanie KRUS i podatku rolnego.

Nie wiem czy taka ustawa jest zgodna z prawem unijnym. KRUS wymaga reform bo w nim też ładne wałki się robi. Reszta to kwestia nacisku dyplomatycznego.

27. PiS wśród propozycji dot. polityki zagranicznej wymienia przyjęcie ustawy "o wykonywaniu suwerenności państwa". Ma ona określać "zasady prymatu kompetencji narodowych w stosunkach z organizacjami międzynarodowymi". W tej części znajduje się stwierdzenie, że uzyskanie właściwego statusu polskiego państwa nie będzie możliwe bez wiarygodnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy TU-154M. "Tragedia smoleńska będzie wyjaśniana przy użyciu wszystkich dostępnych instrumentów krajowych i międzynarodowych, we współpracy z innymi państwami i organizacjami międzypaństwowymi, w tym instytucjami wyspecjalizowanymi" - czytamy.

Nie wiem czy taka ustawa jest zgodna z Konstytucją-dość prawny aspekt, na którym się nie znam.

Myślę, że fajny i merytoryczny temat do dyskusji.