Wyświetl pojedynczy post
emj10
Senior Member
 
Od: 05.2006
Skąd: Opoczno/Warszawa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#25636
Stary 31.01.2014, 16:47
Mylisz się.

Aż z ciekawości zajrzałem do tej koncepcji zmian.
http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/2...ublicznych.pdf
http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/...alnej-4423.php

W chwili obecnej abonament radiowo-telewizyjny dla osób fizycznych płaci się od zarejestrowanego odbiornika radiowego/telewizyjnego dla każdego gospodarstwa domowego, czyli jeśli chodzi o stan faktyczny to obowiązek spoczywał na każdym gospodarstwie domowym (niezależnie czy był to dom jednorodzinny, czy wynajmowane mieszkanie przez singla, czy wybudowana nieruchomość). Zatem na ten rok miałem do zapłaty 2 x 208,45 zł, czyli 416,90 zł płacąc całość do 25 stycznia.

Teraz zmiany są następujące:

Cytat 1
Cytat:
Opłata audiowizualna zastępująca opłatę abonamentową będzie w dalszym ciągu pobierana
de facto od gospodarstw domowych rozumianych jako „zespół osób mieszkających i utrzymujących
się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie”11. Rozwiązanie to będzie zbliżone do
obecnie obowiązującego. Należy bowiem podkreślić, iż w chwili obecnej do uiszczania opłat
abonamentowych zobowiązana jest jedna osoba w danym gospodarstwie domowym (użytkownik w
rozumieniu Rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników
radiofonicznych i telewizyjnych12), która dokona rejestracji odbiornika niejako na rzecz całego
gospodarstwa domowego.
Cytat 2 - interesujący mnie najbardziej
Cytat:
Obowiązek uiszczania opłaty audiowizualnej należy więc połączyć z każdą odrębną
nieruchomością będącej budynkiem lub jego częścią13. W przypadku posiadania przez daną osobę
fizyczną więcej niż jednego domu lub mieszkania, konieczne jest ponoszenie większej ilości opłat
audiowizualnych przez daną osobę.
Należy jednak zauważyć, iż w znaczącej części przypadków druga i
kolejna nieruchomość jest wynajmowana lub w inny sposób udostępniana na rzecz innego
gospodarstwa domowego. Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym w takiej sytuacji
istnieje obowiązek uiszczania opłaty od dwóch gospodarstw domowych, jeśli w obu korzysta się z
odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych. Jedyną zmianą w tym zakresie będzie więc
przeniesienie prawnego obowiązku uiszczania opłaty na właściciela nieruchomości.
Czyli zmiana w tym zakresie będzie bardziej od strony prawnej. Obecnie też występuje obowiązek uiszczenia opłaty od dwóch gospodarstw domowych jeśli posiada się dwie nieruchomości, ale zostanie to tak usankcjonowane, że ciężar odpowiedzialności będzie spoczywał na właścicielu nieruchomości, a nie tak jak dotychczas na jedne z osób z gospodarstwa domowego.

Cytat 3 - Chyba ta kwestia najbardziej interesuje Ciebie
Cytat:
Zwolnienia podmiotowe
Proponuje się utrzymanie (z drobnymi modyfikacjami) obecnego katalogu osób zwolnionych z
uiszczania opłat. Obecnie zwolnione od opłat abonamentowych są m.in.:
9
- osoby, które ukończyły 75 lat;
- osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej;
- osoby niewidome i niesłyszące;
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza
miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Pełen katalog wyłączeń zawarty jest w art. 4 obecnie obowiązującej ustawy o opłatach
abonamentowych, a także w ustawach szczególnych (kombatanci).
W nowej ustawie o opłacie audiowizualnej planuje się obniżenie wieku wymaganego do
zwolnienia z obecnych 75 lat do 67 lat, co będzie skutkowało zwolnieniem z opłaty większości
emerytów16. Zwolnienie będzie możliwe na wniosek osoby spełniającej kryteria z katalogu wyłączeń,
będącej właścicielem lub jednym ze współwłaścicieli nieruchomości. Procedura zwolnień określona
zostanie w rozporządzeniu KRRiT (podobnie jak dotychczas) i polegać będzie na przekazywaniu
dokumentów uprawniających do zwolnienia do podmiotu pobierającego opłatę.
Czyli jeśli chodzi o zakres zwolnień to nastąpi poszerzenie katalogu zamiast jego zniesienia, bądź ograniczenia.


Suma sumarum będę płacił mniej i wiedział w 100% za co płacę.
Z obecnych 416,90 zł opłaty spadną do 2 x 120 zł, czyli 240 zł rocznie. Dwie stówki zostaną w kieszeni.


PS. System upodobni się bardzo do niemieckiego, gdzie po zmianach ściągalność wynosi grubo ponad 90% i płaciło się od lokalu 19 euro z groszem (zwykle wliczone w czynsz, więc i tak tego nie widzi się).

PS2. Z tego co wyczytałem jeszcze ma obowiązywać abolicja dla osób, które unikały płacenia abonamentu, więc gospodarstwa domowe, które miały wiele lat zaległości w płaceniu abonamentu mogą spać spokojnie.
Ostatnio edytowane przez emj10 : 31.01.2014 o godz. 17:05.