Polska odleci w kosmos
Ten tytuł to nie żart
Cytat:
Budowa narodowego satelity – to jeden z pomysłów rządu na podbicie wszechświata.
- Czas najwyższy, byśmy widzieli kosmos nie tylko jako niesamowitą przestrzeń, ale również dziedzinę rozwoju polskiej gospodarki – mówi poseł PSL Jan Bury, który forsuje w Sejmie projekt powołania Polskiej Agencji Kosmicznej.
To jednak niejedyny kosmiczny pomysł, w który angażują się ludowcy. W resorcie gospodarki, którym kieruje lider PSL Janusz Piechociński, powstaje „Krajowy plan rozwoju sektora kosmicznego".
Jego głównym zadaniem ma być budowa polskiego satelity obserwacyjnego. Jednak dużą wagę resort przywiązuje też do szkolenia kadr i rozwoju przedsiębiorstw z sektora kosmicznego. „Technologie kosmiczne stymulują wzrost gospodarczy, przyczyniając się do tworzenia miejsc pracy" – wyjaśnia biuro prasowe resortu gospodarki.
Budowa profesjonalnego satelity obserwacyjnego oznaczałaby wejście na wyższy poziom technologiczny. Rząd zakłada, że satelita miałby prowadzić badania w bardzo wysokiej rozdzielczości.
Zdaniem prof. Marka Banaszkiewicza z Centrum Badań Kosmicznych PAN Polska potrzebuje takiego urządzenia nie tylko z powodów prestiżowych.
– Przemawia za tym rachunek ekonomiczny. Kraje, które mają satelity wojskowe, każą płacić za informacje. W dodatku, gdy ktoś zamawia dane, z reguły łatwo jest się domyślić, w jakim celu – mówi „Rz".
Satelity nie wykorzystywałoby jedynie wojsko. Według prof. Banaszkiewicza mógłby służyć też obserwacji środowiska i zmian klimatu.
|
I najlepszy komentarz jaki znalazłem:
Cytat:
|
Budowa i wysłanie satelity na pewno znacząco poprawi sytuację polskiego rolnictwa. Pod warunkiem, że satelita będzie dostatecznie duży, aby pomieścić całe PSL.
|