Jak dla mnie 12 lat to optymistyczny scenariusz. Mamy w tej chwili ok. 50 odwiertów. Eksperci twierdzą, że potrzeba ok. 1000, aby zacząć poważną eksploatację. Na 50 odwiertów potrzebowaliśmy ponad 5 lat, więc z prostej rachuby wychodzi, że dopiero za 100 lat będziemy mogli eksploatować te wirtualne łupki
Nie ma co się dziwić, że jedynie USA na poważnie się wzięli za wydobycie tego typu gazu, a w Europie, ale też na świecie raczkują dopiero.