Wyświetl pojedynczy post
Mareq
Senior Member
 
 
Od: 04.2007

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#24792
Stary 03.12.2013, 19:49
Cytat:
Z UE mamy sporo kasy.Mamy na drogi i mosty - nikt nie mysli czemu nam dają na drogi a na armię,dofinansowanie stoczni,fabryk już nie, . No czemu , kto odpowie (ale pytanie tylko do euroentuzjastów)?
Pewnie dlatego, że droga w przeciwieństwie do fabryki czy stoczni nie jest aktywnym elementem wolnego rynku. A wolny rynek co do zasady powinien być na bakier z interwencjonizmem. Tylko tytułem wstępu.

Wydatki z budżetu Unii(lata 2007-2013) można w uproszczeniu podzielić na 5 grup.

1) badania naukowe, rozwój technologiczny, innowacyjność 10 %
2) polityka spójności 36 %
3) wspólna polityka rolna 41 %
4) wolność,bezpieczeństwo,sprawiedliwość, obywatelstwo 1 %
5) polityka zagraniczna 6 %
6) administracja 6 %

Budowa dróg wchodzi w zakres objęty pkt 2. Jest ona wspierana z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko(na którego finansowanie składają się dwa fundusze unijne tj. Fundusz Spójności i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, oraz wsparcie z budżetu państwowego).

Armia w sensie zakupu uzbrojenia z pewnością nie podlega pod żaden z tych punktów. Natomiast może podlegać pośrednio. Zakłady z tzw. ,,doliny lotniczej'' otrzymują wsparcie unijne a chyba produkują ciągle coś dla wojska. Grudniowa Rada Europejska będzie zajmowała się wspólną polityką bezpieczeństwa i obrony w tym wzmocnieniem europejskiego przemysłu obronnego
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Prze...e-2998359.html , ale to będzie zawsze wsparcie dla firm zbrojeniowych. Trudno sobie wyobrazić by Unia dozbrajała armie Państw Członkowskich.

Jeżeli zaś chodzi o fabryki, to zależy co rozumiesz przez to słowo, bo przykładów gdzie zakłady produkcyjne korzystają z pieniędzy unijnych jest na pęczki. Przykładowo w regionie; AGROTEX (budowa nowe zakładu produkcji soków zagęszczonych), GÓR-STAL (uruchomienie nowej produkcji), Tymbark (budowa oczyszczalni ścieków w zakładzie), REGIS (zakup wyposażenia do zautomatyzowanej produkcji odżywek dla sportowców), Folmar (rozbudowa lini produkcyjnej).

Mowa o bezpośrednich dotacjach dla konkretnych zakładów, a wsparcie może być udzielane jeszcze pośrednio i nie dla konkretnych zakładów a np. do budowy specjalnych stref przemysłowych.

Poza tym dla przemysłu(jeżeli to masz na myśli pisząc o fabrykach) nadciągają raczej dobre lata.

http://forsal.pl/artykuly/675795,bez...zemyslowa.html

http://www.youtube.com/watch?v=333T-_Bd5YI

A jaka jest Twoja teoria na temat inwestowania w drogi a nie w zakup uzbrojenia ?
Ostatnio edytowane przez Mareq : 03.12.2013 o godz. 20:19.