Wyświetl pojedynczy post
emj10
Senior Member
 
Od: 05.2006
Skąd: Opoczno/Warszawa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#24692
Stary 26.11.2013, 18:43
Oczywiście, że nas nie stać na taką administrację i jest ona jedną z przeszkód blokującą rozwój kraju.

Mamy taki łańcuch pokarmowy, który prowadzi do różnych patologii.

Skomplikowane przepisy prawne -> mało klarowne podatki -> biurokracja -> wzrost zatrudnienia w administracji

Ad. 1 Skomplikowane przepisy prawne
Każdy kto poruszał się na granicy kilku ustaw i wie jakie babole w nich możemy odnaleźć ten wie, że większą część powinno wywalić się do kosza i napisać od nowa. Natomiast u nas wciąż działa masowa produkcja kolejnych aktów prawnych.

Ad. 2 Malo klarowne podatki
Pisałem jakiś czas temu, że podatki tak naprawdę płacą dwie grupy osób: najbiedniejsi i średnio zamożni. Najbogatsi, albo uciekają do rajów podatkowych, albo rejestrują się jako przedsiębiorcy i korzystają z wielu furtek dla przedsiębiorców, albo zwyczajnie biorą jeden z tańszych kredytów jaki jest na rynku, czyli w urzędzie skarbowym. Uproszczenie podatków to nie tylko kodeks podatkowy zamiast ordynacji podatkowej, a zlikwidowanie większości danin i parapodatków, które państwo od nas wyciąga. Pokazywałem w 2010 roku, że mimo, że za rządów PiS obniżono składkę rentową, a już za rządów PO zmieniono skalę podatkową z projektu Gilowskiej to relatywnie oddawaliśmy państwu więcej niż wcześniej. Wynikało to właśnie z tego, że obniżono podatki tylko w minimalnym stopniu, ale zabrano przy tym ulgi, a dodano kolejne daniny i parapodatki.

Ad. 3 Biurokracja
Nie chodzi tutaj nawet o długość zakładania firm, o problemy z PnB, czy WZ-kami, a o to, że polski przedsiębiorca i nie tylko spędza najwięcej ze wszystkich europejczyków w urzędach. Chore i niepotrzebne.

Ad. 4 Zatrudnienie w administracji
Nie ma co się oszukiwać... będzie wciąż rosło. Rosło tym szybciej im wolniej będziemy prywatyzować konfitury, upraszczać podatki i przepisy prawne oraz uskuteczniać rozdawnictwo zamiast dawać ludziom większą swobodę obywatelską.
Ostatnio edytowane przez emj10 : 26.11.2013 o godz. 18:47.