Wyświetl pojedynczy post
emj10
Senior Member
 
Od: 05.2006
Skąd: Opoczno/Warszawa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#24347
Stary 27.10.2013, 15:25
Czyli rozumiem, że własna interpretacja i szok związany z sondażem?

Kilka razy w tym roku pisałem o sondażach, więc wypowiem się się jeszcze raz.
W ostatnich sondażach widać było, że sytuacja się ustabilizowała i przewaga między PiS i PO przestała rosnąć.

Zbiór sondaży z ostatniego okresu od wszystkich sondażownii.

PiS vs PO
33% vs 27% => różnica 6 punktów procentowych
28% vs 22% => różnica 6 punktów procentowych
30% vs 25% => różnica 5 punktów procentowych
31% vs 22% => różnica 9 punktów procentowych
30% vs 22% => różnica 8 punktów procentowych

Teraz TVP Info wywaliło z grubej rury sondaż, gdzie to PO ma 9% przewagi, czyli sytuacja odwróciła się do góry nogami.

Badanie przeprowadzono w dniach 22-24 października co należy podkreślić.

Co mogło wpłynąć na taką, a nie inną zmianę? Na pewno są to kwestie związane ze smoleńskiem i kilka wpadek wizerunkowych PiS, ale przede wszystkim referendum w Warszawie, które przerwało pasmo referendalnych porażek PO, ale żeby aż tak?

Zwróciłbym uwagę jeszcze na to, że sondaż był robiony w czasie kiedy była najbardziej gorąca dyskusja dotycząca Smoleńska co może wskazywać na to, że miało to wpływ akurat na ten jedyny sondaż i dlatego odbiega on od normy.

Trzeba poczekać na kolejne 2-3 sondaże (zakładam, że kolejne pojawią się szybko, aby sprawdzić trafność tego) i wtedy będzie można spojrzeć na tendencję. Czy znowu wszystko wróciło do normy i jest 40 do 30 dla PiS, czy jednak PO wróciła do gry.