Wyświetl pojedynczy post
emj10
Senior Member
 
Od: 05.2006
Skąd: Opoczno/Warszawa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#23761
Stary 19.08.2013, 17:43
funkykoval napisał(a):Wyświetl post
Przypomnę rok 2011 PO przy wyniku 39,18 % otrzymała 206 mandatów, PiS 29,89 % - dostał 137 mandatów, dalej RP 10,02 % i 36 mandatów, PSL 8,36 % 29 mandatów oraz SLD 8,24 % - 25 mandatów...

Jeżeli Pis rzeczywiście dostałby 43 % głosów w wyborach przy 32 % PO, 12 % SLD i 5 % PSL, to podejrzewam, że PiS uzyskałby mandat do samodzielnych rządów, jednakże byłaby to większość raczej chwiejna - zaledwie kilka mandatów poselskich na plus.... Tylko, że dzisiaj rząd formalnie też nie dysponuje dużą większością i gdyby nie Palikotowcy to nieraz byliby w opałach.
Co do "niedoszacowania RP" nie wierzę w to, bo o ile przy poprzednich wyborach RP byli pewnym "novum" na scenie politycznej, tak dzisiaj są raczej starym odgrzewanym kotletem.
pozdrawiam
Witam rozmówcę.

Niegdyś śledziłem blog Leskiego, który bardzo często wyjaśniał różne niuanse w ordynacji wyborczej, ale na dziś nie podjąłbym się obliczenia dokładnego podziału mandatów z takiego sondażu. Na pewno PiS byłby bardzo blisko objęcia samodzielnych rządów, więc ta liczba oscylowałaby w granicach 230 mandatów.

Ciekawie prezentuje się ten kalkulator wyborczy dzięki któremu możemy sobie sprawdzić jak wygląda podział mandatów dla okręgu płocko-ciechanowskiego.
wis.la/pms2c

Przy założeniu, że PO i PiS zgarniają ok. 70% głosów w skali Polski walka może toczyć się o 1, a maksymalnie 2 mandaty w okręgu na 10 możliwych. Po 3 mandaty są pewne dla PO i PiS. SLD i PSL zgarniają po jednym mandacie, gdy przekroczą okolice 8%, a kolejne mandaty będą zależały od tego ile uzbierają partie które nie przekroczą progu wyborczego. Jeśli Wiplery, Korwiny, Kowale, czy Ziobra pójdą znowu do wyborów oddzielnie to spokojnie 15% mogą uzbierać, ale i tak nikt się nie dostanie ani jednego mandatu.

Wydaje mi się, że niektórzy nie doceniają Palikota. Wiadomo, że teraz pikuje w dół, ale w przeddzień wyborów znowu może stanowić taką bezpieczną przystań dla wszelkiej maści lewaków i bezbożnych euroliberałów od Urbana. Kto inny jak nie on ma ich zagospodarować? Tusk stał się passe, a Miller moim zdaniem nie pociąga w żaden sposób młodych.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowane przez emj10 : 19.08.2013 o godz. 17:51.