funkykoval napisał(a):

Przypomnę rok 2011 PO przy wyniku 39,18 % otrzymała 206 mandatów, PiS 29,89 % - dostał 137 mandatów, dalej RP 10,02 % i 36 mandatów, PSL 8,36 % 29 mandatów oraz SLD 8,24 % - 25 mandatów...
Jeżeli Pis rzeczywiście dostałby 43 % głosów w wyborach przy 32 % PO, 12 % SLD i 5 % PSL, to podejrzewam, że PiS uzyskałby mandat do samodzielnych rządów, jednakże byłaby to większość raczej chwiejna - zaledwie kilka mandatów poselskich na plus.... Tylko, że dzisiaj rząd formalnie też nie dysponuje dużą większością i gdyby nie Palikotowcy to nieraz byliby w opałach.
Co do "niedoszacowania RP" nie wierzę w to, bo o ile przy poprzednich wyborach RP byli pewnym "novum" na scenie politycznej, tak dzisiaj są raczej starym odgrzewanym kotletem.
pozdrawiam
|
Witam rozmówcę.
Niegdyś śledziłem blog Leskiego, który bardzo często wyjaśniał różne niuanse w ordynacji wyborczej, ale na dziś nie podjąłbym się obliczenia dokładnego podziału mandatów z takiego sondażu. Na pewno PiS byłby bardzo blisko objęcia samodzielnych rządów, więc ta liczba oscylowałaby w granicach 230 mandatów.
Ciekawie prezentuje się ten kalkulator wyborczy dzięki któremu możemy sobie sprawdzić jak wygląda podział mandatów dla okręgu płocko-ciechanowskiego.
wis.la/pms2c
Przy założeniu, że PO i PiS zgarniają ok. 70% głosów w skali Polski walka może toczyć się o 1, a maksymalnie 2 mandaty w okręgu na 10 możliwych. Po 3 mandaty są pewne dla PO i PiS. SLD i PSL zgarniają po jednym mandacie, gdy przekroczą okolice 8%, a kolejne mandaty będą zależały od tego ile uzbierają partie które nie przekroczą progu wyborczego. Jeśli Wiplery, Korwiny, Kowale, czy Ziobra pójdą znowu do wyborów oddzielnie to spokojnie 15% mogą uzbierać, ale i tak nikt się nie dostanie ani jednego mandatu.
Wydaje mi się, że niektórzy nie doceniają Palikota. Wiadomo, że teraz pikuje w dół, ale w przeddzień wyborów znowu może stanowić taką bezpieczną przystań dla wszelkiej maści lewaków i bezbożnych euroliberałów od Urbana. Kto inny jak nie on ma ich zagospodarować? Tusk stał się passe, a Miller moim zdaniem nie pociąga w żaden sposób młodych.
Pozdrawiam