Wyświetl pojedynczy post
emj10
Senior Member
 
Od: 05.2006
Skąd: Opoczno/Warszawa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#23718
Stary 16.08.2013, 11:53
Kilka dni temu napisałem krótki komentarz dotyczący ostatnich sondaży, ale jakiś chochlik internetowy spowodował zawieszenie się FF i utratę wpisu. Na szczęście

Dzisiejszy sondaż wprowadził trochę ożywienia i przeczy tezie jaką chciałem postawić, a dokładnie 75% dla POPiS-u (sic!) oznacza come back to stanu jaki utrzymywał się w roku 2007, gdzie POPiS zgarnął łącznie 73,62% w wyborach i zdominował scenę polityczną. Ciekawe, bo tendencja od 2007 roku była odwrotna i raczej wskazywała na to, że małymi kroczkami POPiS idzie w kierunku 50%.

Drugą ciekawą sprawą jest odwrót od popierania partii centrolewicowych, który może oznaczać suche lata dla wyborców, którzy przez większą część III RP mieli dominujący głos w wyborach parlamentarnych.

Jak prześledzimy poszczególne konfiguracje to rzuca się w oczy ciągła tendencja spadkowa od roku 2011, dominacja osiągnęła ekstremum i trzy główne partie z tej części sceny politycznej zgarnęły blisko 3/5 głosów.

[2007] PO + SLD -> 41,51% + 13,15% = 44,66%
[2011] PO + SLD + RP -> 39,18% + 10,02% + 8,24% = 57,44%
[2013] PO + SLD + RP -> 32% + 12% + 3% = 47%

Wciąż jednak 47 > 43, więc oczkiem w głowie w każdej z tych konfiguracji może być znów PSL, jeśli dotrwa do wyborów.