|
Takie filmiki to również manipulacja. Rozumiem, ze celem było przedstawienie tego jak Żydzi sobie sami zapracowali na holocaust, ale biorąc wszystko na chłodno i nie łykając agitek ze strony Niemiec, ruchów narodowych w Polsce, czy tego co płodzi od czasu do czasu "państwo Izrael" trzeba zdawać sobie sprawę z kilku spraw.
- Żydzi to była druga co do wielkości mniejszość narodowa w Polsce (od 3 do 5 mln w okresie między wojennym wg. różnych szacunków), która stanowiła wtedy od 10 do kilkunastu % obywateli Polski
- Żydzi we wspomnianym przeze mnie Opocznie w czasie międzywojenny stanowili ok. 50% mieszkańców (ciut ponad 4 tys. Polaków i 4 tys. Żydów), trzymali w swoich rękach handel i finanse, ale generalnie byli dobrze zasymilowani z resztą mieszkańców, mieli świetnie rozwinięte struktury dla mieszkańców pochodzenia żydowskiego i nie byli uważani za obcych, bo mieszkali tam od kilkuset lat
- mimo, że Żydzi w pewnych okresach mieli ograniczone prawa, dochodziło do ich dyskryminacji, a nawet aktów przemocy to nie można zapominać, że Żydzi nie mieli w do 1939 lepszego miejsca na ziemi przez kilka stuleci, często się o tym zapomina
- pogromy Żydów przez Polaków miały miejsce w małych i dużych miejscowościach i fakt, że przy masowych mordach, których dokonali na tej nacji Niemcy to był pikuś to nie można zapominać, że miało to miejsce
Mimo, że mam bardzo sceptyczne podejście do ten nacji, a w szczególności do "państwa Izrael" to jednak nie lubię przekłamań jakie pojawiają się od lewa do prawa.
Ostatnio edytowane przez emj10 : 19.06.2013 o godz. 12:20.
|