emj10 napisał(a):

Importujemy? Jakieś 10 mld m3.
Analizę robiłem kilka razy. Spójrz jakieś 100 stron wcześniej.
Co do odwiertów to nie tylko chodzi o pieniądze. Z tego co słyszałem wczoraj od ludzi z Jasła to kasa na odwierty dla krajowych firm pojawiła się ostatnio, ale jest problem z podwykonawcami, a także ze sprzętem, gdyż tak jak kiedyś mówiłem w całej Europie jest 25, z czego w Polsce 8 specjalistycznych zestawów do robienia odwiertów.
|
A gdzie ja pisałem o analizie ? Miałeś gimnazjalne zadanie matematyczne z odpowiedzią która brzmi:
2,1 bln m3 gazu wystarczyłoby Polsce na 30 lat samowystarczalności.*
Gdyby 1000 m3 gazu kosztowało 100$ to rocznie zostaje 10 000 000 *100$= 1000 000 000 $. W ciągu 30 lat daje 30 mld $. A wiadomo przecież że 1000 m3 gazu z Rosji nie kosztuje 100 $ tylko więcej niż 4 razy tyle. Zatem nie 30 mld$, a więcej niż 120 mld $.
* przy imporcie 70 mld m3. Faktycznie połowa szacowanych zasobów starczy na 210 lat samowystarczalności gazowej. Przy dzisiejszym zapotrzebowaniu.
Rzeczywiście koniec marzeń...