
VS
Dzień dobry,
przed nami jeszcze dwie kolejki do końca rozgrywek ligowych. O tym kto został mistrzem a kto zajmie drugie miejsce dowiedzieliśmy się w poprzedniej kolejce. Walka toczy się jeszcze o utrzymanie i o europejskie puchary. Nasza Wisła oprócz najwyższego miejsca w tabeli nie gra już o nic. Punkt brakujący do utrzymania zdobyliśmy w starciu z Ruchem, natomiast o europejskich pucharach możemy zapomnieć (zresztą z taką grą to chyba nie mam najmniejszego sensu pchać na salony) Strata punktowa do miejsca gwarantującego start w pucharach jest zbyt duża.
W zbliżającej się kolejce ''Biała Gwiazda'' zmierzy się w wyjazdowym spotkaniu z ''walczącym'' jeszcze o puchary Górnikiem Zabrze. Zabrzanie w ostatnim czasie pełnią w lidze funkcję dostarczyciela punktów dla drużyn, które walczą o ligowy byt ( porażka z Bełchatowem, Pogonią Szczecin czy Podbeskidziem Bielsko-Biała mówią same za siebie). Ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że Zabrzanie nie chcą zająć miejsca dającego przepustkę do Europy. Czy ta teza znajdzie potwierdzenie w odzwierciedleniu tabeli po 30 kolejkach?
Górniczy sen o ''potędze''
Górnik Zabrze przed startem rundy wiosennej plasował się na trzeciej pozycji z minimalną stratą do drugiego Lecha Poznań i pięciopunktową startą do lidera. Wtedy komentatorzy, specjaliści i futbolowi znawcy widzieli Górnika walczącego na wiosnę może i o mistrza Polski a na pewno o udział w europejskich pucharach. Mówiono, że powstaje solidna drużyna z dobrym trenerem i kilkoma zdolnymi zawodnikami, którzy dzięki Nawałce mogli zaprezentować swoje umiejętności.
Inaczej jednak sytuacje Górnika widział prezes Zabrzan, który w zimie pozwolił odejść czołowemu zawodnikowi zespołu - Arkadiuszowi Milikowi, sprzedając go do Bayeru Leverkusen. Klub opuścili dodatkowo opuścili: Błażej Telichowski oraz Marcin Wodecki.
W ich miejsce Adam Nawałka ściągnął do zespołu Ireneusza Jelenia, Grzegorza Bonina czy Tomasza Zahorskiego.
Kwiek, Magiera, Mączyński, Iwan.
Co łączy wyżej wymienioną czwórkę? Odpowiedź jest prosta = Wisła Kraków. Każdy z tych zawodników w swojej karierze, reprezentował zespół ''Białej Gwiazdy''. Swego czasu lekką ręką pozbyto się Kwieka, Magierę, Iwana czy Mączyńskiego a dziś cała czwórka to podstawowe ogniwa w zespole Adama Nawałki.
Co prawda Magiera stracił miejsce w podstawowej jedenastce zespołu, ale nie ze względu na brak formy, czy zmianę systemu gry zabrzan, ale ze względu na kontuzję - jesienią przeszedł operację złamanego piszczela a w trackie obozu przygotowawczego doznał skręcenia stawu kolanowego. Kiedy wydawało się, że Mariusza opuścił już pech przytrafiła się kolejna kontuzja, która wykluczyła go już z gry do końca sezonu.
Olkowski, Przybylski, Jeleń.
Na kogo zwrócić uwagę oprócz wymienionej czwórki? Na pewno bliżej przyjrzeć należy się
Pawłowi Olkowskiemu. 23 -letni pomocnik ma pewne miejsce w wyjściowym składzie, w obecnym sezonie zaliczył dwie asysty. Kolejnym zawodnikiem na którego trzeba uważać i na którego warto zwrócić uwagę jest napastnik
Préjuce Nakoulma - który zdobył dla Górnika 5 bramek, nie jest to dorobek imponujący, jednak wystarczający aby być najlepszym strzelcem zespołu (po odejściu Milka autora 7 bramek w rundzie jesiennej). W zespole czarną robotę wykonuje
Mariusz Przybylski - można powiedzieć, że Mariusz to młodsza wersja naszego Sobola. W tym sezonie do swojej dobrej gry dołożył 3 bramki. Filarami defensywy ''górników'' są
Adam Danch oraz
Ołeksandr Szeweluchin obaj zawodnicy rozegrali 2430 minut (pełne 27 spotkań).
Uwagę przykuwa również nazwisko
Ireneusza Jelenia, były napastnik Wisły Płock czy francuskiego Auxerre, wrócił do Polski odbudować swoją sportową formę, jego pierwszym przystankiem były walczące o przetrwanie w Ekstraklasie Podbeskidzie. Irek spędził tam całą rundę jesienną jednak nie zdołał wpisać się na listę strzelców marnując nawet rzut karny. W zimie jego usługami zainteresował się właśnie Górnik, szansę dał mu Adam Nawałka i Jeleń.. spłaca kredyt zaufania. Rozegrał tej wiosny 10 spotkań i zdobył dwie bramki, bilans może nie jest imponujący ale.. ( Sikorski 19 spotkań 1 bramka).
Wietrzenie szatni przy Reymonta rozpoczęte!
Sergiej Pareiko nie jest już zawodnikiem Wisły Kraków, dziś za porozumieniem stron rozwiązano kontrakt z doświadczonym bramkarze, oznacza to, że w Zabrzu między słupkami stanie Michał Miśkiewicz a jego zmiennikiem będzie Gerard Bieszczad. Zdradzono również, że z klubem żegna się
Kew Jaliens oraz kończący karierę
Ivica Iliev. Niepewnie w przyszłość patrzą inni zawodnicy, którym kończą się kontrakty wraz z końcem obecnego sezonu. Jaka będzie przyszłość Wisły Kraków, to pokażą najbliższe tygodnie. Zmiany dosięgną nie tylko piłkarzy ale także ławkę trenerską.
Zdziesiątkowana Wisła pojedzie do Zabrza.
Radosław Sobolewski, Łukasz Burliga, Kamil Kosowski, Paweł Stolarski - to zawodnicy, których na pewno w Zabrzu nie zobaczymy, pierwsza trójka narzeka na urazy natomiast Stolarski dostał powołanie na zgrupowanie reprezentacji młodzieżowej. Szansę powrotu do gry powinni otrzymać Kew Jaliens, Tsvetan Genkov, którzy większość rundy wiosennej spędzili na leczeniu urazów.
Jak tym razem trener Kulawik zestawi linię defensywną? Czy znajdzie się w niej miejsce dla Osmana Chveza, który co prawda znalazł się nawet w jedenastce kolejki ale przez swój głupi faul sprokurował rzut karny? Czy karą dla zawodnika była tylko pogadanka z Kulawikiem czy czeka go przerwa w meczach a w jego miejsce wskoczy Uryga?
Istnieje możliwość, że od pierwszej minuty zagra Kew Jaliens i to nie na swojej nominalnej pozycji tylko na pozycji defensywnego pomocnika zastępując Radosława Sobolewskiego. Po pauzie za żółte kartki wraca Michał Chrapek, czy młody pomocnik zapracował przez tydzień na miejsce w wyjściowym składzie?
Tomasz Kulawik już nie raz zaskakiwał nas dziwnymi decyzjami, więc wypada tylko czekać kogo wybierze do realizacji swojego planu rehabilitacji.
Marcin Borski - złe wspomnienia wracają.
Poznaliśmy arbitra, który poprowadzi nasz czwartkowy mecz. Jest to postać dobrze znana ostatnimi czasy pod Wawelem - Marcin Borski. Ów arbiter wsławił się tym, że w meczu Wisła Kraków - Podbeskidzie nie widział ewidentnego rzutu karnego dla ''Białej Gwiazdy''.
Do tej pory sędzia z Warszawy prowadził cztery spotkania z udziałem Wisły Kraków. Tylko jedno z nich zakończyło się zwycięstwem krakowian:
Ekstraklasa, Kolejka 8 Wisła Kraków
0-0 Jagiellonia Białystok
Ekstraklasa, Kolejka 17 Wisła Kraków
0-0 Podbeskidzie Bielsko-Biała
Ekstraklasa, Kolejka 20 Lechia Gdańsk
0-0 Wisła Kraków
Ekstraklasa, Kolejka 24 Wisła Kraków
1-0 Widzew Łódź
Naszym najbliższym rywalom Borski również czterokrotnie sędziował spotkania w tym sezonie TM Ekstraklasy:
Ekstraklasa, Kolejka 2 Jagiellonia Białystok
1-1 Górnik Zabrze
Ekstraklasa, Kolejka 10 Górnik Zabrze
2-0 GKS Bełchatów
Ekstraklasa, Kolejka 22 Górnik Zabrze
0-1 Podbeskidzie Bielsko-Biała
Ekstraklasa, Kolejka 25 GKS Bełchatów
2-0 Górnik Zabrze
Historia spotkań pomiędzy Górnikiem Zabrze a Wisłą Kraków:
SEZON 2007/08
2 grudnia 2007, 18:15 Górnik Zabrze - Wisła Kraków
1-3, Jerzy Brzęczek 79 - Jean Paulista 10, Radosław Sobolewski 23, Marek Zieńczuk 39.
SEZON 2008/09
5 października 2008, 14:30 Górnik Zabrze - Wisła Kraków
1-1, Przemysław Pitry 54 - Radosław Sobolewski 84
SEZON 2009/10
Górnik Zabrze grał w I lidze.
SEZON 2010/11
17 października 2010, 17:00 Górnik Zabrze - Wisła Kraków
1:0, Aleksander Kwiek 83
SEZON 2011/12
3 maja 2012, 18:00, Górnik Zabrze - Wisła Kraków
2:0, Mariusz Przybylski 18, Arkadiusz Milik 66.
Terminarz 29 kolejki TM Ekstraklasy:
Wszystkie spotkania rozegrane zostaną 30 maja o godzinie 18:00
GKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok
Górnik Zabrze - Wisła Kraków
Korona Kielce - Widzew Łódź
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Pogoń Szczecin
Polonia Warszawa - Piast Gliwice
Ruch Chorzów - Legia Warszawa
Śląsk Wrocław - Lech Poznań
Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk
Zapraszam do dyskusji.