|
Bohater naszej zagadki urodził się 32 lata przed wybuchem II wojny światowej, zmarł rok po jej wybuchu. Można go uważać za pierwszą gwiazdę polskiego sportu z prawdziwego zdarzenia.Obok Stanisławy Walasińskiej był niezaprzeczalnie pierwszym sportowcem, z którego mogli być prawdziwie dumni Polacy w niepodległej Polsce lat 30-tych dwudziestego wieku. Dzieciństwo naszego bohatera obfitowało w smutne wydarzenia.Kolejno stracił na dwóch wojnach obu braci,a później siostrę.
Bohater naszej zagadki początkowo próbował sił w stołecznych klubach piłkarskich,jednak w 1926 roku postanowił zająć się dyscypliną która przyniosła mu sukcesy i popularność.Pełen zadziorności,pracowity i niesłychanie łaknący zwycięstw zawodnik w swojej karierze miał tylko jednego trenera który pochodził z Estonii.
W 1928 roku po zaledwie dwóch latach trenowania swojej dyscypliny zdobył tytuł Mistrza Polski,a za 4 lata osiagnął w USA swój największy sukces podczas najważniejszej imprezy sportowej świata.
Jego wspaniałą karierę zakończył wybuch wojny,podczas której zgłosił się na ochotnika do wojska. W wyniku dekonspiracji został zatrzymany przez Gestapo a w trzy miesiace później rozstrzelany w Palmirach.
Od 1954 r. na jego cześć odbywa się prestiżowy memoriał.
O kim mowa?
Bo takich stworzył nas świat, pełnych pogardy, zła i grzechu. Więc zawsze dumnie będziemy trwać, teraz i zawsze i na wieki wieków.
|