Wyświetl pojedynczy post
Gwiaździsty
Senior Member
 
Od: 04.2006

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#22295
Stary 06.04.2013, 18:34
emj10 napisał(a):Wyświetl post
Podobnie wygląda sytuacja Serbii, Bułgarii, czy Włoch, które przede wszystkim patrzą na swój narodowy i ekonomiczny interes, a dopiero później wyciągają księgę wzajemnych żali.

Dlaczego my nie możemy mieć swoich?
No właśnie druga nitka gazociągu nie jest dla nas żadnym interesem. Wręcz przeciwnie, pogłębiającym uzależnienie od jedynego dostawcy. Putinowa zagrywka obliczona jest na zrezygnowanie z wydobycia łupków i zajęciem się budową gazociagu. Zapewne agentura wpływu już została uruchomiona i będzie teraz w mediach piać z zachwytu i zachęcać nas do jego budowy.
Dla Polski priorytetem jest uniezależnienie się od gazu z Rosji. To kwestia bezpieczeństwa kraju a nie handelek jak każdy inny. I tu na łupki i jego jak najszybsze wydobycie powinna pójść cała para.

Cytat:
Na szczęście my też powoli uczymy się na błędach o czym świadczy sukces wprowadzenia małego ruchu granicznego z Rosją, gdzie na weekend do Trójmiasta ruszają autokary dla "bezwizowych turystów" Kaliningradu. Niektórzy handlarze i hotelarze swój biznes nakierowali właśnie na tą niszę. Kolejną kwestią jest przekopanie Mierzei Wiślanej, które obecnie znajduje się w fazie koncepcyjnej i sporządzania prognoz oddziaływania inwestycji na środowisko. Niby małe kroki, ale zawsze do przodu.
Szkoda, że to uczenie odbywa się tylko w jedną stronę. My im ruch bezwizowy a oni nam figę z makiem w kwestii dostępu przez Mierzeję Wislaną do Elbląga. Zgodnie z morskim prawem międzynardowym o dostępie do portu, który przez najpierw ZSRR a teraz Rosję jest łamany do dzisiaj uniemożliwiając rozwijać sięswobodnie Elblągowi, który byłby prężnym portowym miastem a nie strefą dużego bezrobocia.