Wyświetl pojedynczy post
Konrad.
Socios Wisła Kraków
 
 
Od: 07.2003

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#22121
Stary 27.03.2013, 13:52
O czym wy w ogóle gadacie?

Ostatnio znajomy obcokrajowiec zadał mi pytanie, "czemu wy nie jesteście potęgą gospodarczą europy tak jak niemcy czy francuzi?"

Przecież warunki mamy równie dobre. Duży kraj z dużymi pokładami surowców (węgiel, miedź, gaz), z dostępem do morza, będący jedyną opcją dla tranzytu na wschód. Turystycznie ciekawy morze, góry, jeziora - bogata historia. Bardzo dobre warunki do uprawiania rolnictwa, rybołóstwa, ogrodnictwa. 90% kraju to niziny - idealne to budowy całej infrastruktury (porównajcie sobie trudność budowy dróg w polsce, a we włoszech).

Jako obywatele jesteśmy niesamowicie pracowici, niemców/francuzów/włochów bijemy na głowę w tym elemencie. Nawet gdy jedziemy za granicę mało kto szuka zasiłku, prędzej drugiej pracy. Większość młodych ludzi zna przynajmniej jeden język obcy.

Nie mamy większych problemów ze zoorganizowaną przestępczością (przy najmniej nie ma u nas czegoś na wzór cosa nostry), nie mamy też jakiś problemów z imigrantami (cyganów jest u nas zdecydowanie mniej niż w takiej Słowacji, czy Węgrzech).

Takża nasz dyskusja powinna brzmieć co zrobić aby zbliżyć się do Brytyjczyków, Niemców, jak odskoczyć Włochom czy Hiszpanom, a nie ....a czy kupimy litr mleka więcej od Bułgarów cy Rumunów za średnią pensję!

Rządacy na każdym kroku rzucają nam kłody w postaci nowych podatków, zwiększania kar, obowiązkowych ubezpieczeń/licencji .... wie czego jeszcze. W więzieniach siedzą ludzie za jazdę po pijanemu rowerem, czy przeklinanie na stadionie... Z moich znajomych połowa już jest za granicą, druga połowa się waha czy wyjechać...

A tu ....a jest jeszcze ktoś, kto twierdzi że nie jest źle, bo wyprzedziliśmy Rumunie czy inna Słowację...
Ddf