Oj tam oj tam
Cytat:
Ministerstwo Finansów: wysoki deficyt po lutym jest typowy
- Zrealizowany poziom deficytu budżetu państwa za okres styczeń – luty 2013 r. jest zjawiskiem typowym dla realizacji budżetu w pierwszych miesiącach roku i nie jest czymś niepokojącym – skomentowała Hanny Majszczyk, wiceminister finansów.
Wcześniej MF podało, że deficyt budżetu państwa po lutym wyniósł 21,6 mld zł, czyli aż 60,9 proc. planu na cały rok. Dochody wyniosły 42,8 mld zł (14,3 proc. planu) i były niższe niż rok wcześniej o 3,5 mld zł.
Wysoki deficyt, jak wyjaśnia minister Majszczyk – wynika w szczególności z przyjętych w systemie finansów publicznych i przepisach prawa materialnego harmonogramów niektórych płatności, wyższych niż wynikałoby to z upływu czasu, takich jak: subwencja dla jednostek samorządu terytorialnego, płatności na realizację Wspólnej Polityki Rolnej czy wreszcie z przyspieszenia w pierwszych dwóch miesiącach br. wpłaty składki członkowskiej do budżetu UE (ponadto wraz z płatnością składki za styczeń rozliczono niedopłatę za 2012 rok).
- W połowie roku co do zasady, tak jak to miało miejsce w latach poprzednich, tempo przyrostu deficytu ulegnie spowolnieniu – podkreśliła.
|
Jak widać tragiczny stan finansów jest typowy w tym kraju...
