lazy napisał(a):

Oto lista osób które mogą uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu:
Zwróćcie uwagę że w ust. 4 mowa jest o "prawie wstępu na salę posiedzeń", a nie o uczestnictwie w posiedzeniach.
Dalej:
Kwestia ustaleniu porządku dziennego jest podstawą do zabierania głosu przez uczestników posiedzenia. W zacytowanych ustępach art. 173 widać jak ważną pozycję ma Konwent Seniorów.
Dalej:
No i tu dochodzimy do meritum sprawy. Jest oczywiste że zabrać głos mogą jedynie uczestnicy posiedzenia.
Lex specialis do powyższych stanowi art. 115:
To w związku z art. 158 Konstytucji RP
Teraz podstawa prawna wystąpienia Dudy w Sejmie, o którym wspomniał BBudowniczy.
Podstawą referendum jest oczywiście Konstytucja.
Jak widać konstytucja odsyła nas do ustawy:
I dalej mamy:
Z tego wynika, że o referendum ogólnokrajowym decyduje uchwałą Sejm na wniosek co najmniej 500 000 osób uprawnionych do głosowania.
Zatem wracamy do znanego nam regulaminu Sejmu i:
To tak na szybko. Mam nadzieję że jest to w miarę jasne.
|
Gdzie w powyższym regulaminie masz napisane że kandydat na premiera niebędący posłem nie ma prawa zabierać w Sejmie głosu? Artykuł 186 opisuje tylko przypadki szczególne które mogą zabierać głos poza kolejnoscią.Nigdzie nic nie jest napisane o innych uczestnikach posiedzeń . A co nie jest zabronione jest dozwolone