
VS.
Witam.
Za nami pierwsze dwie wiosenne kolejki Ekstraklasy,w który zespół Białej Gwiazdy podejmował niżej notowanych rywali - mówiąc wprost outsiderów naszej ligi - GKS Bełchatów oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała. W obu meczach Wiślacy nie stracili bramki ale co gorsze również ich nie strzelili, czego efektem jest imponujący bilans po początku wiosny: 2 punkty oraz bramki 0:0.
Jak będzie w dalszej części sezonu? Jak piłkarze Wisły poradzą sobie z silniejszymi przeciwnikami, którzy staną na naszej drodze? O tym przekonamy się już w najbliższą sobotę, kiedy to podopieczni Tomasza Kulawika zagrają wyjazdowy mecz w Warszawie z Polonią. Aktualnie Wiślacy zajmują 13 pozycję z dorobkiem 20 punktów, natomiast Polonia Warszawa sklasyfikowana jest na 3 miejscu z 32 oczkami.
O rywalu słów kilka:
Najpierw nieobliczalny Wojciechowski a teraz Ireneusz Król. Jedno jest pewne Polonia nie ma szczęścia do właścicieli. Kiedy nowy właściciel przejmował klub wydawało się jednak, że sytuacja w stolicy zostanie opanowana. Pomimo zapewnień o uregulowaniu zaległości z racji wysokich kontraktów, opóźnienia w transakcjach były spore. Piłkarze początkowo, głośno nie mówili o swoich problemach skupiając się przede wszystkim na osiągnięciu jak najlepszego wyniku sportowego.
I tak zespół Polonii składany na przysłowiowe ''za pięć dwunasta'' rundę jesienną zakończył na 3 pozycji tracąc do innego stołecznego klubu - Legii 5 oczek.
Trzeba przyznać, że w większości spotkań w rundzie jesiennej przyjemnie patrzyło się na grę podopiecznych Piotra Stokowca, który podjął się ułożenia tego zespołu. ''Czarne Koszule'' swoją grę oparły przede wszystkich na młodym Wszołku, Teodoryczyku i Gruzinie Dwaliszwilim.
Problemy zespołu pojawiły się podczas przerwy zimowej, piłkarze głośno zaczęli upominać się o swoje pieniądze a prezes Król nadal twierdził, iż zaległości będą uregulowane w najbliższym czasie.
Podczas jednego z zagranicznych zgrupowań niektórzy piłkarze postanowili opuścić zgrupowanie i wrócić do kraju: Wladimer Dwaliszwili, Adam Kokoszka, Łukasz Piątek, Dorde Cotra oraz Sebastian Przyrowski i zwrócić uwagę na problemy finansowe. Kwestią kilku dni było tylko potwierdzenie ich odejścia z Konwiktorskiej.
Ostatecznie w stolicy zostali Sebastian Przyrowski oraz Łukasz Piątek natomiast większa grupa Polonistów opuściła trzeci zespół Ekstraklasy, w tym zawodnicy, którzy w znaczącym stopniu znaczyli o sile ''Czarnych Koszul''
Transfery:
Przybyli: Martin Baran, Piotr Grzelczak, Krzysztof Kopciński, Vytautas Lukša, Igor Morozov, Piotr Piekarski, Paweł Tarnowski, Jakub Tosik, Tomasz Wełna, Konrad Wrzesiński
Ubyli: Marcin Baszczyński, Tomasz Brzyski, Dominik Budzyński, Edgar Çani, Đorđe Čotra, Wladimer Dwaliszwili, Siergiej Golatkin, Dimitrije Injac, Isidoro, Adam Kokoszka, Borys Rusak, Łukasz Teodorczyk
A tymczasem na Reymonta:
180 minut bez straconej bramki...
Całe dwa spotkania w Ekstraklasie nasza obrona zagrał na zero z tyłu. Czy nasza gra obronna przez przerwę zimową naprawiła błędy z rundy jesiennej, czy tworzy monolit? Czy może po prostu zespoły, z którymi do tej pory się mierzyliśmy nie miały w swoich szeregach napastników, którzy sprawili by trochę trudności naszym obrońcom?
Testem dla naszej obrony będą mecze ze zdecydowanie mocniejszymi zespołami walczącymi o puchary czy o mistrzostwo.
...180 minut bez strzelonej bramki!
Z tego, że Sergiej Pareiko i spółka zachowali czyste konto przez z 180 minut można się i cieszyć, ale z tego że nasi napastniczy przez 180 minut nie umieli skierować piłki do bramki przeciwnika cieszyć się na pewno nie można. Niemoc strzelecka naszych asów trwa w najlepsze, ani Genkov ani Boguski ( nie licząc PP) ani tym bardziej Sikorski nie umieli pokonać bramkarzy GKS-u Bełchatów i Podbeskidzia.
Będą zmiany?
Z Belgii wrócił Emanuel Sarki, czy dostanie szansę od trenera Kulawika w najbliższym meczu w Warszawie? Do składu wrócił na mecz z Podbeskidziem Gordan Bunoza, który zastąpił Jaliensa. Przyznać trzeba, że Bośniak wypadł pozytywnie i dał się zapamiętać kilkoma ofensywnymi wejściami, czego nie można było powiedzieć o Jaliensie w poprzednim meczu. Czy dobry wstęp zaowocuje pozostaniem w wyjściowym składzie na dłużej? Do składu po absencji kartkowej wróci Arkadiusz Głowacki, który najprawdopodobniej zastąpi Michała Czekaja i wraz z Osmanem Chavezem będzie tworzył parę stoperów.
Co z Gargułą? Miała być pauza tylko w jednym meczu, a tu nasz najlepszy strzelec i reżyser gry po raz trzeci nie znalazł się nawet w meczowej kadrze. Jak będzie tym razem? Czy w tydzień Łukasz dojdzie do pełnej sprawności?
Kamil Kosowski przed meczem z Podbeskidziem nabawił się lekkiego urazu, miejmy nadzieję, że uraz nie będzie na tyle poważny aby wykluczyć go z gry w sobotnim spotkaniu.
Zagrożeni pauzą w następnym meczu w Wiśle Kraków są: Osman Chavez, Tsvetan Genkov.
Ostatnie wizyty Wisły Kraków na Konwiktorskiej:
Sezon 2007/08
Brak spotkań.
Sezon 2008/09
16 sierpnia 2008, Polonia Warszawa - Wisła Kraków 0:2, Paweł Brożek 29, 89
Sezon 2009/10
3 kwietnia 2010, Polonia Warszawa - Wisła Kraków 0:1, Łukasz Piątek 90 (sam)
Sezon 2010/11
28 listopada 2010, Polonia Warszawa - Wisła Kraków 0:1, Dariusz Pietrasiak 18 (sam)
Sezon 2011/12
6 sierpnia 2011, Polonia Warszawa - Wisła Kraków 1:1, Bruno 24 -- Dudu Biton 66
Poniżej przedstawiam terminarz 18. kolejki T-M Ekstraklasy:
8 marca, piątek:
18:00 Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok
20:45 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Legia Warszawa
9 marca, sobota:
13:30 GKS Bełchatów - Widzew Łódź
15:45 Ruch Chorzów - Śląsk Wrocław
18:00 Polonia Warszawa - Wisła Kraków
10 marca, niedziela:
14:30 Pogoń Szczecin- Piast Gliwice
17:00 Górnik Zabrze - Lech Poznań
11 marca, poniedziałek:
18:30 Lechia Gdańsk - Korona Kielce
Zapraszam do dyskusji!