Arapaho
Cytat:
|
NIe wiem kto wg.ciebie ma większą wiedzę o sytuacji frontowej niz liniowi generałowie.
|
Jeszcze raz bo nie rozumiesz; atakujac Moskwe bez podbicia Ukrainy zostawiasz cala flanke wolna. Jesli atak sie nie powiedzie (utykasz w Moskwie) to jestes w bardzo ciezkiej sytuacji, w takiej sytuacji jak (w duzym przyblizeniu) Niemcy znalezli sie pozna jesienia 1942 roku.
Opinie na ten temat sa podzielone (
takze wsrod generalow), to nie jest takie proste jak ty to widzisz. Jakby to bylo takie proste to kazdy moglby zostawac naczelnym dowodca. Nawet zwyczajny nastoletni milosnik strategii komputerowych
Cytat:
|
Podtrzymuje że jedyną realną szansą na wyzwolenie Polski przez aliantów zachodnich a więc odzyskaniem pełnej suwernności przez Polskę a więc utrzymanie Kresow Wschodnich było wykrwawienie sie obu agresorów poza granicami wschodnimi przedwojennej Polski.
|
W twoim wywodzie poczatkowym wyraznie piszesz
"w latach 44-45". A to znaczy ni mniej ni wiecej ze masz zerowe pojecie o realiach panujacych w tamtych latach. O
konfiguracji politycznej tamtych lat, o konfiguracji militarnej tamtych lat...
Przykro mi... nazisci to nie byli Spartianie ktorzy z
to jest III Rzesza na ustach ruszyli by gromic stalinowskie hordy.
Cytat:
|
Tutaj zwrotów sytuacji moglo być kilka wg.mojej oceny najbardziej możliwa i realna były inne decyzje strategiczne w bitwach o których mówiłem
|
Mowiles o Kursku i Moskwie. To jest rok 1943 i 1941. W twojej tezie o spowolnieniu sowietow piszesz
"w latach 44-45".
Swego czasu w przyplywie
nie myslenia i w kontekscie spowalniania i nad polskimi partyzantami zaczales rozmyslac
P.S
Jakby wojna na wschodzie w 1942 roku inaczej sie rozwinela to byloby bardzo prawdopodobne ze wojna na zachodzie w 1943 tez inaczej by sie rozwinela niz bylo w rzeczywistosci (inna konfiguracja poczatkowa). Wez to czasami pod uwage. Silniejsze Niemcy na wschodzie to silniejsze Niemcy w ogole, a silniejsze Niemcy w ogole to silniejsze Niemcy takze i na zachodzie.
Cytat:
|
Wiemy przecież o wielu zamachach na Hitlera - w tym najbardziej znany von Stauffenberga- jesliby sie udał sytuacja stawała się otwarta. NIemcy byli wtedy gotowi na paktowanie z aliantami , Sowieci poza granicami
|
Znaczy osobny pokoj z aliantami?
Byloby to zlamanie umowy miedzy ZSRR a aliantami. W czasie gdy Stany domagaly sie od Stalina pomocy w wojnie z Japonia...
Czy ty naprawde uwazasz ze alianci wyzej cenili relacje z Polska od relacji ze Zwiazkiem Radzieckim?
Abstrahujac od Stauffenberga to trzeba powiedziec ze tradycyjnie skaczesz z jednego kwiatka na drugi. W twoim pierwszym poscie
pisales wylacznie o zatrzymaniu lub spowolnieniu sowieckiej ofensywy. Nie pisales nic na temat wewnetrznej sytuacji politycznej III Rzeszy.
Cytat:
|
lądowanie aliantów w Grecji i atak przez nią...Rumuni gen,Antonescu sami wysyłali swoich dyplomatów będąc gotowymi odwrócić sojusze i uderzyć na Niemców,prawdopodobnie Węgrzy Horthego zrobiliby to samo . Czas na przejście na trasie Grecja Berlin był znacznie krótszy niż Normandia /Włochy Berlin
|
Kolejny dowod na czysto fantastyczny charakter twoich rozwazan. Te planowanie ma sie tyle do realnej konfiguracji jak planowanie osiedlenia Zydow na Madakaskarze przez III Rzesze...
Nie bede sie rozpisywal dlaczego tak a nie inaczej bo bylby to kolejny watek wydluzajacy niemilosiernie te dyskusje, napisze wiec tak;
w 1944 bylo juz za pozno na rozwazania Francja/Wlochy - Balkany. Bylo za pozno...
Cytat:
|
Niemcom nie udało sie na tyle zindoktrynowac polskiego spoleczeństwa żeby go wewnętrznie podzielić
|
Sek w tym ze Niemcy nie chcieli indoktrynowac polskiego spoleczenstwa.
Cytat:
|
(sowieci) Stworzyli kolaboracyjny rząd który dzięki odpowiedniej propagandzie dawał pospolitej ludności złudzenie polskiego, przez to zakres działania państwa podziemnego był z każdy rokiem po 1944 coraz mniejszy
|
Tu nie tyle o propagande co o represje chodzilo. W III Rzeszy byla znacznie wieksza to i reakcja spoleczenstwa byla wieksza.
Cytat:
|
Najlepsze i najdokładniejsze opracowanie Aleksandera Sołżenicyna w książce Archipelag Gułag podaje , że w samych obozach pracy w ZSRR zamordowano od początku rewolucji do roku 1956 ok. 60 milionów ludzi.
|
60 mln w obozach + wojna domowa + wojna z III Rzesza... Hmm, ile dzieci przypadalo na jedna kobiete sowiecka?
Dwa, co ma piernik do wiatraka? Ty licz ofiary w Polsce bo my o tym co dla Polski bylo korzystniejsze; wygrana Zwiazku z III Rzesza czy wygrana III Rzeszy ze Zwiazkiem. Ile w latach 45-89 bylo zabitych z rak sowietow?
Cytat:
|
zaskoczenie powiadasz. A co to do k...y nędzy jest jak nie błędy taktyczne i strategiczne?. Strategię ograniczasz do manewrów na placu boju bez działań wywiadu ?
|
Nie chce mi sie rozpisywac wiec poprostu zapytam; uwazasz ze w 1943 (lub w 1944) III Rzesza mogla zaskoczyc ZSRR w takiej skali jak to zrobila w 1941 roku? Tak czy nie?