Wyświetl pojedynczy post
emj10
Senior Member
 
Od: 05.2006
Skąd: Opoczno/Warszawa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#21168
Stary 12.02.2013, 15:43
Wyręczę Bobka90, któremu darowałem fakt, że powinien zniknąć z forum jak obiecał.
Zależności między polską, a niemiecką gospodarką są widoczne na każdym kroku.

1. Eksport do tego kraju wynosi 25,3 procent, a import 21,4 procent.

Co pokazuje jak ważne dla utrzymania naszego wzrostu PKB - w ostatnich kwartałach trzymał się na plusie właśnie dzięki eksportowi - będzie to jak będzie wyglądała produkcja i konsumpcja za Odrą. Ostatnie informacje pojawiające się w mediach niemieckich są umiarkowanie optymistyczne co może przełożyć się na to, że obecny rok nie będzie taki fatalny i nasze średnioroczne PKB znajdzie się w granicach 1,5-2,0 PKB

2. Polski interesy w kilku branżach są zbieżne z niemieckimi. Do nich zaliczymy:
- energetykę, gdzie powszechniej stawia się na odnawialne źródła energii (moda na farmy wiatrowe przyszła do Polski właśnie z Niemiec)
- rolnictwo (w tym rolnictwo ekologiczne), gdzie współpraca między naszymi krajami jest mocno zaawansowana, a berlińskie targi rolno-spożywcze "Gruene Woche" są świetnym miejscem do promocji naszego rolnictwa (branża notująca kilkanaście procent wzrostu w eksporcie w roku ubiegłym) na rynka, które nie są w naturalny sposób naszymi odbiorcami (Bliski Wschód i Azja Centralna w szczególności)
- zbrojeniówka, nie ulega wątpliwości, że współpraca z Niemcami odegrała, a także powinna odegrać dużą rolę w modernizacji naszego lotnictwa i marynarki (o dziwo wbrew powszechnym opiniom to "używki" z Niemiec mogą się przyczynić do większej modernizacji naszej armii niż jeden duży zaciąg z USA w formie F-16 i cały ten nieudany off-set)

3. Kolejna kwestia, może mniej znacząca jeśli chodzi o doniosłość, ale istotna w kontekście przedsiębiorczości Polaków to fakt, że wiele małych i średnich firm, ale także korporacji polsko-niemieckich współpracuje ze sobą. Grzechem byłoby nie wspomnieć o branży budowlanej (Hotchief, Strabag), branża medialna i wydawnicza (Bertelsmann, Axel Springer), a także telekomunikacyjnej (T-Mobile), farmaceutycznej i medycznej (od groma wymieniania) i kilku innych branżach. Z krakowskiego podwórka znacząca jest aktywna działalność Comarchu na rynku niemieckim, gdzie rywalizuje skutecznie w gigantami amerykańskimi, czy azjatyckimi.

4. Istotne są także nasze stosunki gospodarcze z Niemcami w kontekście spornych interesów bilateralnych (i nie tylko) dotyczących importu gazu z Rosji i solidarności energetycznej, wydobycia łupków, pakietu klimatycznego, ograniczenia emisji CO2, bezpieczeństwa, inwestycji w atom, ochrony środowiska i wielu wielu innych.

Ciekawa lektura CSM na ten temat:
wis.la/jmr1k
Ostatnio edytowane przez emj10 : 12.02.2013 o godz. 15:47.