bódyń napisał(a):

Łykasz jak indor co ci podsunie faktopodobny portal szukający sensacji, swojego rozumu nie masz? Oni szukają sensacji więc tak zestawiaja fakty, żeby się lepiej sprzedać, a nie żeby być obiektywnym.
Masz tu w artykule powrównanie kosztów budowy stadionów w przeliczeniu na krzeseło
w Polsce:
http://www.gazetakrakowska.pl/artyku...2012,id,t.html
Wedlug tego stadion Wisły jest drugi najtańszy, ale z tego co widzę, tam cena Poznańskiego jest niedoszacowana jeszcze bo to stary artykuł a dziennikarz nie umie używać kalkulatora (718 mln na 43 tys widzów nie chce wyjść inaczej niż ok 17 tys/krzesełko)
Z przytoczonego w artykule przykładu wystarczy wiąć pierwszy lepszy stadion...taki Mainz...okazuje sie, że nie kosztował 40 mln EUR, tylko 60 mln EUR i.....uwaga, uwaga....z 34 tys miejsc 14 tys to miejsca stojące! A gdzie zaplecze? Parking podziemny? Pawilon medialny? Zabudowane trybuny? Tego Weszło już nie dopisało, bo po co sobie psuć artykuł....
Każdy kraj ma swoje uwarunkowania, inne ceny robocizny, inne ceny materiałów, inne wymogi środowiskowe i architektoniczne - porównywanie stadionu w Europie do jakiegoś Kazachstanu gdzie beznyzna jest po 50gr, pensja robotnika to 100 USD a grunty zamiast kupować się po prostu nacjonalizuje i ludzi wyrzuca na bruk jest śmieszne i słabo świadczy o porównującym.
Poza tym każdy stadion jest inny, budowany na innym gruncie, w innym otoczeniu - akurat nasz jest na podmokłym terenie i trzeba było robić mega głębokie fundamenty.
Samo budowanie w centrum miasta różni sie tym, że trzeba płacić za "blokowanie strefy ruchu" jak się blokuje jakieś drogi podczas budowy, za opinie architekta, za opienie ekologów, za hałas i uciążliwości, a potem trzeba remontować drogi zniszczone podczas budowy. Jak mniemam w Kazachstanie te wszystko koszty są wliczone? Muhahaha
