Wyświetl pojedynczy post
emj10
Senior Member
 
Od: 05.2006
Skąd: Opoczno/Warszawa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#20977
Stary 29.01.2013, 11:00
Znowu wracają tematy gospodarcze. Wstępne dane GUS-u mówią o tym, że PKB r/r wyniósł 2%, a ostatni kwartał otarł się o recesję, ale jednak jej uniknął i szacowany jest na ok. 0,4%. Pierwszy kwartał tego roku powinien być w granicach 1% ze względu na efekt niskiej bazy, a co będzie dalej to już pole do popisów wróżbitów w stylu Rybińskiego.


Zgadzam się z tym krótkim komentarzem.
Cytat:
Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl Czy minęliśmy dołek cyklu koniunkturalnego?

W całym 2012 roku produkt krajowy brutto Polski wzrósł o zaledwie 2%, co było najsłabszym wynikiem od trzech lat. Miniony rok okazał się zatem gorszy od większości prognoz ekonomistów, którzy 12 miesięcy temu liczyli na wzrost gospodarczy rzędu 2,5-3,0%.

Bardzo słaby okazał się czwarty kwartał, w którym PKB wzrósł o ok. 0,4% rdr. To najniższa dynamika od pierwszego kwartału 2009 roku. Zarazem jest to szansa, że pierwsza połowa tego roku nie będzie już gorsza niż październik, listopad i grudzień. Za tą tezą przemawia rosnący indeks PMI oraz trwająca już pół roku hossa na GPW. Mówi się, że rynek akcji właśnie o tyle wyprzedza realną gospodarkę.





Ostatnio edytowane przez emj10 : 29.01.2013 o godz. 12:00.