Wyświetl pojedynczy post
wislak68
Senior Member
 
Od: 11.2007

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#20434
Stary 18.12.2012, 17:44
Mareq napisał(a):Wyświetl post
Nie do końca.
Cały czas w kontekście UGiW mówi się tylko o naszej woli, natomiast sytuacja jest trochę bardziej złożona.
W traktacie akcesyjnym jest wyraźnie zapisane, że Polska uczestniczy w unii gospodarczej i walutowej.
..Każde z nowych Państw Członkowskich uczestniczy w unii gospodarczej i walutowej z dniem przystąpienia jako Państwo Członkowskie objęte derogacją w rozumieniu artykułu 122 Traktatu WE.''
Państwa Członkowskie objęte derogacją, to ,,Państwa Członkowskie w odniesieniu do których Rada nie zdecydowała, że spełniają one warunki niezbędne do przyjęcia Euro..'' (obecnie jest to art 139 TFUE)
Jak więc widać ciężar decydowania spoczywa raczej po stronie pozostałych partnerów unijnych a konkretnie tych którzy w UGiW uczestniczą w pełni.
Dzięki za informację. Będę się upierał że jeśli nie będziemy chcieli to nie spełnimy "warunków niezbędnych do przyjęcia euro", nie dając Radzie nawet możliwości podjęcia decyzji. Czyli: "jak nam się zachce to może wstąpimy", a i analogia z wrakiem tupolewa trzyma (jak skończymy śledztwo to wam oddamy wrak).
Ciekawy przypadek mielibyśmy natomiast, gdyby pomimo tego że Polska nie spełnia formalnych warunków i nie wyraża chęci wstąpienia do strefy euro to jednak Rada "decyduje że warunki zostały spełnione i mamy wstąpić do strefy euro". Ciekawe czy z punktu widzenia umowy taka decyzja Rady byłaby dla nas wiążąca .
Ostatnio edytowane przez wislak68 : 18.12.2012 o godz. 17:57.