Czytając niektóre wypowiedzi mam wrażenie, że niektórzy pojmują komunę jako panstwo całkowicie pozbawione prawa a jego organy działajace bezprawnie.
Nic bardziej mylnego. Za wyjątkiem okresu stalinizmu wszelkie represje odbywały się zgodnie z prawem. Ówczesnym prawem. Obowiązywała Konstytucja, która na papierze dawała wiele praw obywatelskich. Przypomnę, że ta konstytucja po wykreśleniu paru punktów (głównie o PZPR i przyjażni z ZSRR) służyła nam przez kilka lat po przemianach 90.
A jednak było to państwo totalitarne.
Pisze to tylko dlatego, że jest tu przeświadczenie o tym, że przestrzeganie prawa gwarantuje demokratyczość Państwa.
Cytat:
|
Płacz to będzie dopiero jak drugi Pol Pot naprawdę się pojawi i dewaluacja pojęć nie będzie możliwa. Wtedy będzie ciupa za pomysł o jakimkolwiek marszu, a nie za obrażanie najjaśniej nam panującego prezydenta.
|
A po co ?
W dzisiejszych czasach i przy dzisiejszych możliwościach technicznych można sprawować władzę bardziej absolutną niz władza genseka w komunistycznym państwie zachowując w pełni fasadę demokratycznego państwa. Jaskrawy przykład mozna zobaczyc patrząc w kierunku wschodzącego słońca.