Wyświetl pojedynczy post
Gwiaździsty
Senior Member
 
Od: 04.2006

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#19916
Stary 15.11.2012, 19:28
Okazuje się, że filmik "POkłosie" finansowany był m.in. przez .....Rosjan:

Cytat:
Film "Pokłosie" jest współfinansowany przez Rosję. Pieniądze na szkodzącą Polsce produkcję filmową przekazała rosyjska rządowa Fundacja Kina. Jak tłumaczy Artiom Wasiliew, producent i współwłaściciel Metrafilms, "film 'Pokłosie' był współfinansowany przez rosyjską rządową Fundację Kina oraz prywatne studio filmowe Metrafilms, z racji interesującego scenariusza".
Wasiliew dodaje:
Poza tym od dłuższego czasu współpracujemy z Polakami. Obecnie przygotowujemy kolejny wspólny projekt z producentem „Pokłosia” Dariuszem Jabłońskim oraz Krzysztofem Zanussim.
Jak przypomina "Gazeta Polska Codziennie" producentem filmu jest Dariusz Jabłoński, właściciel firmy Apple Film Production. Wśród koproducentów znaleźli się: TVP, Canal+ Polska, Attack Film ze Słowacji, Metrafilms z Rosji i Topkapi Films z Holandii.
Z oficjalnych wiadomości wynika, że powstanie filmu kosztowało 9 mln zł. Znaczna część środków pochodziła z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Decyzję w tej sprawie podjęła sama dyrektor Agnieszka Odorowicz po pozytywnej rekomendacji ekspertów. PISF przekazał 5,715 mln zł.
Na obraz Pasikowskiego środki przekazał także europejski fundusz Eurimages, administrowany przez Radę Europy. W tym fundusz również są obecni Rosjanie. Należą do Eurimages od 1 marca 2011 r.

Film Pasikowskiego już przed premierą wywołał kontrowersje i krytykę. Filmem poczuł się urażony m.in. znany architekt Czesław Bielecki.