Marszałek napisał(a):

|
Jesteśmy dziwnym narodem. Narodem a nie społeczeństwem, bo tak owego tutaj nie ma. Ciężko nas ocenić z zewnątrz, poza tym ,że jesteśmy pracowici. A w oczach zachodu dlatego jesteśmy pracowici, bo robimy to samo co oni ale za 20 % wynagrodzenia jakie oni otrzymują. To budzi respekt u nich. Poza tym ciężko coś o Polakach powiedzieć wiążącego, jako o narodzie. Wierzymy w legendy które uznajemy za naszą historię, mimo iż te legendy są wbrew logice i faktom oraz prawom rządzącymi rzeczywistością. Do tego jesteśmy makabrycznie zakompleksieni. Rzecz jasna nie odnosi się do wszystkich ale zdecydowana większość Polaków jest taka.
|
Nie chciałem właśnie używać terminu "społeczeństwo", czy innego zawężającego, bądź rozszerzającego grupę docelową, gdyż tyczy się to niemal wszystkich, albo lepiej to ujmując reprezentacji tego narodu. Zgodzę się z tym co napisałeś, a szczególnie z kompleksami, które nie tylko mamy na punkcie gospodarczym, ale przede wszystkim biorą się one z tego, że duża część rodaków ma problem własną tożsamością narodową i często przypadki nie przyznawania się do tego, że pochodzi się z Polski za granicą są tego najlepszym dowodem. Niedocenianie swojej wartości rodzi z kolei kiepskie perspektywy na przyszłość tego kraju, gdyż samym zapatrywaniem się na tradycję i tożsamość narodową nie da się skutecznie rywalizować na arenie międzynarodowej bez stawiania na kapitał ludzki, B+R oraz bez poprawy samoświadomości u rodaków. Wczorajsze szaleństwo po informacji o opublikowanych zdjęciach określam jako kolejny kamyczek do ogródka i wyzwolenie najniższych instynktów. Zgadzam się w tej materii z Michałem Karnowskim, aby unikać nawet internetowych lodówek.