Wyświetl pojedynczy post
Kocur
semper fi
 
 
Od: 09.2003
Skąd: TYNIEC

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#19290
Stary 21.09.2012, 13:24
Cytat:

Podczas gdy niemal cała Europa tnie wydatki i podnosi podatki, by zrównoważyć budżety, Szwecja robi dokładnie odwrotnie - w przedstawionym wczoraj projekcie budżetu na 2013 r. znalazły się pieniądze na stymulowanie gospodarki, a przy tym obniżono podatek od przedsiębiorstw.


- Szwedzka gospodarka jest w dobrej kondycji i wykazuje dynamikę. Ponieważ nasze finanse publiczne należą do najsilniejszych w UE, możemy teraz użyć tej siły, aby inwestować w przyszłość - mówił wczoraj minister finansów Anders Borg. Zdecydował się on na taki krok, bo gospodarka jednak zaczęła odczuwać skutki kryzysu w strefie euro, dokąd trafia 70 proc. szwedzkiego eksportu.


Stymulowanie przybierze postać 23 miliardów koron (11,3 miliardów złotych), co stanowi ok. 0,7 proc. PKB, które zostaną przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę, zwiększenie nakładów na badania i rozwój, szkolnictwo wyższe i tworzenie nowych miejsc pracy dla młodzieży. Natomiast podatek od przedsiębiorstw spadnie z 26,5 do 22 proc., co oznacza, że w Szwecji - uchodzącej za państwo wysokich podatków - będzie on niższy od średniej unijnej, nie mówiąc już o takich krajach jak Niemcy czy Francja, gdzie przekracza on 30 proc. Obniżenie stawki spowoduje spadek dochodów budżetowych o 16 miliardów koron w przyszłym roku, ale dzięki temu będzie więcej inwestycji. Zresztą Borg nie wyklucza, że CIT - który uważa za jeden z najbardziej niszczących gospodarkę podatków - zostanie jeszcze bardziej obniżony. - Nie powiedzieliśmy jeszcze w tej sprawie ostatniego słowa - zapewnia.

Była u nas taka partia co w programie wyborczym ogłaszała obniżkę podatków
MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE