Zanim w nadchodzącym tygodniu ruszą rozgrywki grupowe chciałbym kilka jeszcze słów o sytuacji w rankingu po zakończeniu kwalifikacji.
Po zakończeniu kwalifikacji ranking krajowy wygląda następująco
Wśród 19 krajów, które zajmują miejsca 13-31 tylko 3 oprócz Polski nie mają żadnego klubu w rozgrywkach grupowych. ..
Polska dzięki wynikom w kwalifikacjach zdobyła 2,500 to najwyższy wynik spośród krajów, których wszystkie kluby zostały wyeliminowane z rozgrywek.
Ponieważ krajów, które mają choć jeden klub w rozgrywkach LM lub LE jest 28 więc w rankingu krajów w których o pozycji decyduje liczba klubów, które zakwalifikowały się do rozgrywek grupowych a w dalszej kolejności liczba punktów zdobytych to Polska zajęłaby 29 miejsce.
29 miejsce na szczęście Polsce nie grozi. Proponuje popatrzeć na poniższe zestawienie.
o ile kraje zajmujące miejsca 19-22 mogą zepchnąć Polskę na 23 bo wystarczy, że średnio każdy z klubów, który jest jeszcze w grze z tych krajów będzie zdobywał po 4-6 punktów to jednak niżej niż 23 miejsce Polska nie spadnie. Polska ma ponad 6,5 punktów przewagi nad Słowacją, która także już punktów nie zdobędzie…
Polskie kluby zdobyły 2,500 to niewiele ale… w sezonie 2007/08 który w bieżącym sezonie przestał być wliczany do rankingu Polska zdobyła 1,666 co oznacza, że Polska po bieżącym sezonie ma o 0,834 punktów więcej ! Fakt ten ma także znaczenie dla Wisły ponieważ… Wisła w rankingu klubowym póki co zajmuje wyższe miejsce niż rok temu ! Wisła zajmuje teraz 109 miejsce podczas gdy zeszłorocznym sezonie Wisła zakończyła na 113 miejscu. By nie było za wesoło trzeba dodać, że Wisła będzie z tego miejsca spychana i na pewno spadnie poniżej 113 miejsca w okolice 120.
Poniżej zestawienie które pokazuje jak zdobywane były punkty do rankingu klubowego
Poniżej zestawienie które pokazuje jak zmieniła się liczba punktów klubów w rankingu klubowym i jak to się przełożyło na ich miejsce.
To jakie miejsce zajmie Polska w rankingu i z której rundy będą polskie kluby zaczynać nie jest tak ważne jak liczba punktów w rankingu klubowym.
Niestety Wisła punktów dla siebie nie zdobędzie już, inni dla Wisły też nie. Teraz Wisła będzie spychana na niższe miejsca przez te kluby, które dla siebie grają lub dla których grają kluby z ich krajów.