Wyświetl pojedynczy post
St@chu
Senior Member
 
 
Od: 08.2005

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#18889
Stary 27.08.2012, 12:04
wislak68 napisał(a):Wyświetl post
Do teamtu odniosę się bardziej szczegółowo wieczorem (teraz nie mam czasu). Na chwilę obecną zasygnalizuję Twoje błędy (tak je przynajmniej odbieram) w rozumowaniu: porównaj sobie wzrost płac urzędników do wzrostu płac w całej gospodarce (zresztą to zrobił chyba chyba nawet auto artykułu), zupelnie pominąłeś fakt dramatycznego wzrostu liczby urzedników (szczegolnie samorządowych) w konktekście deklarowanych "oszczędności" związanych z kryzysem, wspominasz o "kolejnych zadaniach zrzucanych na samorządy przez rząd" jako argumencie uzasadniającym wzrost liczby urzędników ale wskaż w takim razie odpowiadajacym im spadek liczby urzędników w administracji rządowej wynikający z ograniczenia liczby ich zadań, wykresy na które sie powołujesz absolutnie nic nie wyjaśniją tak długo jak nie podasz metodologi na podstwie której je przygotowano.
1. Co do porównania wzrostu wynagrodzeń urzędników i przeciętnie w gospodarce.

17% wg artykułu wzrosły pensje urzędników. Dokładny cytat: Od 2008 r. do końca 2011 r. średnie wynagrodzenia brutto w gminach (uwzględniając miasta na prawach powiatu) wzrosły aż o 17 proc.

Natomiast w gospodarce:
2 703,41 - za Grudzień 2007, Styczeń 2008, Luty 2008 (Monitor Polski 2007, Nr 85, poz.920)
3 366,11 - za Wrzesień 2011, Październik 2011, Listopad 2011 (Monitor Polski 2011, Nr 71, poz.708)

Okres od początku 2008 do końca 2011 - wzrost o 24,5%.

2. Tego dramatycznego wzrostu zatrudnienia nie dostrzegam tutaj:

A sam fakt przerzucania części zadań do samorządów nie musi oznaczać, że spada ilość zadań i zatrudnionych w administracji centralnej. Tak byłoby w przypadku, gdyby ogólna liczba zadań w administracji była stała w danym okresie, a tak nie jest.

A jeśli chodzi o deklarowane oszczędności to zwróć uwagę, że przez zamrożenie pensji w administracji centralnej, te wzrosły tam wg autora artykułu nominalnie o 8%, co przekłada się na realny spadek wynagrodzenia w analizowanym okresie.

3. Dane dotyczące zatrudnienia w administracji w odniesieniu do innych krajów. Skoro tamte dane Cię nie przekonały być może ten materiał rozwieje wątpliwości.
Odsetek zatrudnionych w administracji spośród ogółu zatrudnionych w gospodarce wg Eurostatu:

Dokładny tytuł wykresu: "Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne" w zatrudnionych ogółem w gospodarce narodowej państw Unii Europejskiej i innych wybranych państw europejskich w 2009 roku. Dane dotyczące poziomu zatrudnienia zostały opracowane zgodnie z metodyką Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

Więcej tutaj: http://wartowiedziec.org/index.php/s...w-europejskich

Tutaj (http://biurose.sejm.gov.pl/teksty_pdf_05/r-237.pdf) większy raport pokazujący, że problemem nie jest zatrudnienie w samej administracji, a raczej w sektorze publicznym, co jest charakterystyczne dla krajów Europy Wschodniej ze względu na miniony system. Często opierając się na danych dotyczących sektora publicznego jeździ się jak po łysej kobyle po administracji, która na to nie do końca zasługuje.
Ostatnio edytowane przez St@chu : 27.08.2012 o godz. 12:21.