wislak68 napisał(a):

|
Sukcesy w sporcie wyczynowym osiąga się nie poprzez zwiększenia liczby uprawiajacych dany sport ale poprzez intensyfikację nakładów (trenerzy,warunki treningowe, opieka medyczna, farmakologia, sparingpartnerzy, odżywianie, utrzymanie zawodnika itp, itd) na grupkę już wyselekcjonowanych.
|
Ale to stwierdzenie nie wyklucza się z moją tezą.
Obaj widzimy to, że sukcesy osiągają w większości "pracusie". Pracusie, którzy muszą być wyselekcjonowani w wieku np. 18/19 lat, i w rozwój których nalezy od tego momentu inwestować duże środki. Aby jednak mieć grupę np. 20 uzdolnionych, pracowitych wioślarzy we wspomnianym wieku (z których później kilku będzie mialo szanse medalowe na najważniejszych imprezach), wcześniej treningowi
wioślarskiemu i obserwacji musi być moim zdaniem poddana grupa np. 40 / 60/ 100 amatorów w wieku licealnym, czy nawet gimnazjalnym (tak się sport rozwija np. w pływaniu czy gimnastyce)! Czyli grupa sportowców poddawana jest stosownemu reżimowi treningowemu kilka lat, podczas rządzenia różnych partii.
Musi była rywalizacja, wybór już na poziomie juniorskim sensu stricte- tutaj widzę raczej tą masowość. Może się nieprecyzyjnie wyraziłem wcześniej.