|
Senior Member
Offline
|
#169

05.08.2012, 16:01
|
Cytat:
W połowie września, w krakowskim Parku Jordana, zostanie odsłonięty pomnik Danuty Siedzikówny ps. „Inka” – sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK.
Pomnik „Inki” będzie 19. monumentem ustawionym w Parku Jordanowskim w ramach inicjatywy „Wielkie postacie XX wieku”. Do tej pory ustawiono tam już m.in. popiersia Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i Józefa Piłsudskiego. Fundatorem pomnika jest mieszkanka Krakowa pragnąca zachować anonimowość. - Danuta Siedzikówna jest symbolem dla młodych pokoleń jak należy godnie postępować, jak trzeba zachować się w każdej sytuacji. Była wielką patriotką walczyła o wolną Polskę, a w trakcie śledztwa nie zdradziła nikogo – tłumaczy Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku imienia dr Henryka Jordana. 3 sierpnia 1946 r., Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał wyrok śmierci na niespełna 18-letnią Danutę Siedzikównę, pseudonim „Inka”, sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK. Niecały miesiąc później – 28 sierpnia – o godz. 6.15 strzałem w głowę zabił ją dowódca plutonu egzekucyjnego z KBW. W akcie oskarżenia „Inki” znalazły się zarzuty udziału w związku zbrojnym, mającym na celu obalenie siłą władzy ludowej oraz mordowania milicjantów i żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W przesłanym siostrom grypsie z więzienia „Inka” napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.
|
źródło: http://www.zolnierzewykleci.pl/?p=1000
Cytat:
|
Zaproszenie do Patriotycznego Parku Jordana w Krakowie
na uroczyste odsłonięcie pomnika
Danuty Siedzikowny – “Inki” ,
która w okresie instalacji systemu komunistycznego
zachowała się jak trzeba.
16 września 2012 r. (niedziela) - godz. 15.00
|
źródło: http://wkrakowie2012.wordpress.com/2...dzikowny-inki/
|
|