Bobek90 napisał(a):

wislak68
1.
Bobek90 napisal: "W dawnych czasach imperializm odwoływał się do idei uniwersalistycznych ... Po Wiośnie Ludów imperializm porzucił idee uniwersalistyczne na rzecz idei nacjonalistycznych."
Panie, posiadamy zdolnosc czytania ze zrozumieniem?
2.
Bobek90 napisal: "Zloty wiek nacjonalizmu europejskiego zbiega sie z posiadlosciami kolonialnymi."
Bobek90 napisal: "Wyścig o Afrykę; okres gwałtownej ekspansji kolonialnej na terenie Afryki, trwający od roku 1885 do wybuchu I wojny światowej."
wislak68 napisal: "Wiedziałbyś bowiem że Afryka była pierwszym kontynentem na którym rozpoczęła się ekspansja kolonialna."
wislak68 napisal: "a "wyścig o Afrykę" to dla Ciebie początek kolonizacji kontynentu."
wislak68 jak zawsze konkretnie, bez manipulacji i na temat 
3.
A jakbym napisal ze nazizm doprowadzil do drugiej wojny swiatowej, to tez bys wymagal linku tlumaczacego powody wybuchu wojen wczesniejszych?
Daj spokoj. Raz ze nie na temat, dwa ze to juz pedantyzm.
4.
wislak68 napisal: "Jeśli potrafili by Ci jeszcze wyjaśnić jak to się stało że II wojnę światową rozpoczęli (atakując Polskę, Finlandię, Pribałtykę i Rumunię) internacjonaliści z Kraju Rad"
Oj, ale ty lubisz manipulowac lub... kantowac
Nie pisales o tym kto doprowadzil do wojny, tylko kto ta wojne rozpoczal.
Bobek90 napisal: "Wojna wybuchła 1 września 1939 po ataku III Rzeszy niemieckiej..."
Rzeczywiscie. Nikt w Niemczech nie myslal o Austrii, Czechoslowacji, polskim "korytarzu" i tym podobnych duperelach. To podly Stalin namowil Hitlera do szukania "przestrzeni zyciowej" 
Tak swoja droga... nie jest ironia ze marzenia o polsce narodowej zostaly spelnione nie przez nacjonaliste, a komuniste?
A poczatek I wojny swiatowej to datuja na 1882, co?
Slyszalem o tych co wskazuja na rok 1937 (ofensywa Japonii w Chinach). O tych co wskazuja na 1941. O tych co wskazuja na 3 wrzesnia 1939 roku. Ale 23 sierpnia? Nie.
Zgadzam sie z tym. Ale to nie zmienia faktu ze pierwsze kroki ku nowej wojnie wykonal Hitler budujac swoje "Wielkie Niemcy" a nie Stalin.
No nic, do nastepnego razu. Powodzenia w twoim polowaniu na lemingi
|
ad1
"...imperializm porzucił idee uniwersalistyczne na rzecz idei nacjonalistycznych" czyli zgodnie z komuszą logika na dzień dzisiejszy imperializm i nacjonalizm to to samo. Jak u Lenina kurna: nacjonalizm najwyższa forma imperializmu

.
A jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem: ponieważ ja tę zdolność posiadam a Ty nie w związku z tym My tej zdolności nie posiadamy (koniunkcja). Wyjaśniam przez grzeczność bo wiem że masz problemy z logicznym myśleniem.
ad2
To w końcu jak to Twoim zdaniem Bobku jest: czy kolonizacja Afryki (rozpoczęta w czasach gdy jeszcze nie wiedziano co to nacjonalizm) to to samo co "Wyścig o Afrykę" czy może jednak nie

I od razu będziemy wiedzieć kto tu próbuje pójść w manipulację.
ad3
Zdecydowanie tak. Bo była by to dokładnie taka sama bzdura jak ta z nacjonalizmem.
I tu jest właśnie różnica o której pisałem wcześniej: dla Ciebie to zagadnienie to
"raz ze nie na temat, dwa ze to juz pedantyzm" i nie zauważasz że własnie zadziałał Twój wbudowany chip który blokuje Ci to do czego tak bardzo lubisz się odwoływać: MYŚLENIE.
ad4
Starasz się być tak precyzyjny a tymczasem patrz: nie zauważyłeś że ja piszę o rozpoczęciu a nie o wybuchu II wś. A wojna rozpoczęła sie w momencie gdy Hitler ze Stalinem ustalili że wspólnie zaatakują Polskę. Przed tym momentem można było jeszcze machinę powstrzymać. Po podpisaniu reszta poszła już z automatu. Tak Bobku: to Sowieci wspólnie z Niemcami rozpoczęli tę wojnę.
A teraz o zalotach. Proszę oto link z Twojej ulubionej wiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pakt_Ribbentrop-Mo%C5%82otow. I parę cytatów:
Traktat był następstwem układu w Rapallo o współpracy gospodarczej i wojskowej zawartego w 1922 roku między Rosją Sowiecką a Niemcami (Republiką Weimarską), potwierdzonego układem berlińskim (1926). Po dojściu NSDAP i Adolfa Hitlera do władzy współpraca polityczna i wojskowa pomiędzy Niemcami a ZSRR, wynikająca z tych paktów, została jednak w końcu roku 1933 zawieszona wobec postawy strony niemieckiej. Adolf Hitler wbrew konserwatywnym kręgom ziemian pruskich wyrażał jednak postawę antysowiecką i zarazem antyrosyjską. Józef Stalin konsekwentnie dążył do odbudowy stosunków sowiecko-niemieckich, pomimo dojścia Hitlera i NSDAP do władzy w Niemczech. Rozmowy w tej sprawie prowadził m.in. w r. 1937Dawid Kandełaki, pomimo oficjalnej polityki antyfaszystowskichFrontów Ludowych ogłoszonej przez VII Kongres Kominternu w 1935 roku. Punktem zwrotnym w stosunkach rosyjsko-niemieckich było przemówienie Józefa Stalina wygłoszone 10 marca 1939 roku podczas obrad XVIII Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w Moskwie, które przeszło do historii pod nazwą "Kasztanowej mowy". Negocjacje w sprawie zawarcia paktu politycznego i gospodarczego ZSRR - III Rzesza zostały podjęte przez stronę niemiecką w kwietniu 1939 na kolejny wniosek strony sowieckiej (attaché ambasady ZSRR w Berlinie Gieorgij Astachow).
Mam nadzieję że to powyżej da ci również trochę do myślenia jeśli chodzi o to:
"pierwsze kroki ku nowej wojnie wykonal Hitler budujac swoje "Wielkie Niemcy" a nie Stalin"
Jeśli chodzi o dygresje dotyczącą
"marzeń o Polsce narodowej" to chciałbym tylko zwrócic uwagę że Twoja wiedza na temat tego o jakiej Polsce marzyli narodowcy jest mniej więcej taka sama jak wiedza o: imperialiźmie, nacjonaliźmie, kolonizacji Afryki czy "Wyścigu o Afrykę". Dlatego za Sienkiewiczem: ...oszczędź sobie Waść przynajmniej wstydu.
I na koniec data rozpoczęcia II wś. Cały czas powtarzam Ci Bobku że bardzo mało wiesz. Proszę link:
http://ofiaromwojny.republika.pl/teksty/0270.htm i bezpośredni cytat śp. profesora Pawła Wieczorkiewicza:
Wojna zaczęła się 23 sierpnia 1939 roku, kiedy zawarto pakt sowiecko-niemiecki, a de facto sojusz wojskowy, który był koniecznym warunkiem niemieckiego ataku na Polskę