Wyświetl pojedynczy post
wislak68
Senior Member
 
Od: 11.2007

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#17854
Stary 20.06.2012, 12:56
Szpen napisał(a):Wyświetl post
Nie siej paniki, bo pożyczki z BŚ to rzecz normalna. Od 1990 roku pożyczyliśmy ponad 7,5 mld dolców na 45 różnych projektów. Dobrze wiesz, ze nie ma Państwa które nie wspomaga się pożyczkami. Wpływy do budżetu nie są równomierne, za to wydatki w większej części tak. Trzeba mieć czym je pokrywać.

Widziałeś, po jakiej stopie poszły ostatnie 10-latki? Zatkało, co?
Szpenio,
naprawdę wzruszające jest to z jakim zacięciem starasz się napisać coś "pozytywnego" a za każdym razem wychodzi tak samo .
Pożyczki z BŚ były stosowane jak do tej pory w mixcie z innymi źródłami finansowania i przeznaczane były na projekty infrastrukturalne (drogi, energetyka). Z przytoczonych przez Ciebie danych można łatwo wyliczyć że średnio w roku wykorzystywano około 340 mln USD przy średnim 160 mln USD zaangażowaniu w projekt. Tymczasem z informacji podanych przez admina wynika że nagle wypłynęło finansowanie na "sferę reform finansów publicznych kraju" o której nikt nie ma pojęcia co to jest, z całą pewnościa nie ma nic wspólnego z infastrukturą, nic nie wiadomo o żadnym mixcie w finansowaniu a sam projekt wart jest około 1 mld USD. Sprawa jest conajmniej dziwna.
Jeśli chodzi o wspomaganie się państw pożyczkami to oczywiście jest to prawda. Tyle tylko że w krajach rozwiniętych finansowanie to jest organizowane poprzez rynek i emisję obligacji rządowych. Po pieniędze z BŚ czy MFW sięga się w zupełnie wyjątkowych sytuacjach (np: w przypadku krachu finansowego jak obecnie w Grecji). Finansowanie poprzez rynek jest zwyczajnie tańsze i (tak długo jak kraj ma wiarygodność płatniczą) również łatwiejsze.
Natomiast jeśli chcesz mnie zszokować informacją na temat ostatniej aukcji 10 latek to:
1. Jeśli pisząc "stopa" miałeś na myśli YTM to naprawdę trudno jest mi zrozumieć Twoje podniecenie . Rentowność na długim końcu krzywej już od dawna utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie i zupełnie nie wiem czym tu się podniecać A pisanie o "zatykaniu" to już zupełny żart. Dla porównania sprawdź sobie lepiej jaka jest obecnie rentowność papierów amerykańskich czy niemieckich. Wtedy być może naprawdę Cię "zatka".
2. Nie rozumiem za bardzo w jaki sposób rentowność 10-latek miałaby przekładać się na koszty finansowania w zupełnie innej walucie i na zupelnie innym rynku?