Wyświetl pojedynczy post
Mareq
Senior Member
 
 
Od: 04.2007

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#17635
Stary 10.06.2012, 17:31
Z innej beczki

W trzy dni po wystąpieniu Merkel http://www.rp.pl/artykul/11,888242-M...ruktur-UE.html

Mamy prasowe przecieki co do tego jak będzie mniej więcej wyglądał plan pogłębienia integracji , który ma zostać przedstawiony na Radzie Europejskiej pod koniec miesiąca.

http://biznes.onet.pl/spiegel-plany-...9,1,news-detal

.
możemy przeczytać , że wśród propozycji znajdą się min.

,,Centralnym punktem rozważań jest prawdziwa unia fiskalna. Państwa członkowskie nie mogłyby suwerennie zaciągać nowych długów. Rządom wolno byłoby dysponować jedynie tymi środkami, które mają pokrycie we własnych dochodach państw. Ten, kto potrzebowałby więcej pieniędzy, niż sam wypracowuje, musiałby zgłosić takie zapotrzebowanie grupie ministrów finansów strefy euro. Ci decydowaliby wspólnie, czy żądania finansowe i w jakiej wysokości są uzasadnione, a następnie emitowaliby wspólne euroobligacje, aby te długi sfinansować"

,,Propozycje reform przewidują również m.in. bezpośrednie wybory przewodniczącego Komisji Europejskiej, połączenie funkcji szefów KE i Rady Europejskiej, jak również stworzenie silnego europejskiego nadzoru bankowego, który kontrolowałby wszystkie banki, a nie tylko te największe''

Ponadpaństwowa kontrola zaciągania długu publicznego przy jednoczesnym ,,gwarantowaniu'' pożyczek euroobligacjami, wydaje się być próbą pogodzenia podejścia niemieckiego i francuskiego.
W parze z przekazaniem tak newralgicznych kompetencji na rzecz Unii ma iść wzmocnienie demokratycznej legitymacji Komisji Europejskiej.

,,Ludzie akceptują zmianę tylko z konieczności i widzą konieczność tylko w kryzysie” (Jean Monnet)

Herman Van Rompuy: “No I don’t think so. The European Union will never become the United States of Europe. There are 27 or 28 [member states] with Croatia. Each country has its own history, some have a history of 200 years, like Belgium and some have a history of a thousand years. So we are not like an American State. We have our own languages, we have 23 languages in Europe. We have a special identity in each of our member states and a very specific situation due to our history but what we have to do is to create every time we can, and a crisis period is a very fruitful period for this. Unfortunately, we have to create more Europe, more European integration.”

Kryzys katalizatorem zmian.

Pomysły te nie są oczywiście jakimś gromem z jasnego nieba, bo retoryka którą bliżej możemy opisać jako ,,więcej Europy'' , jest stosowana przez prominentnych polityków kontynentu już od jakiegoś czasu.


====================

Co do marszu Rosjan.
Ciekawy jestem jak z prawnego punktu widzenia wyglądały np. nasze marsze na rynek przy okazji fety.
Warto pamiętać , że w przypadku słynnej akcji ,,widelec'' legionistów zatrzymywano właśnie na podstawie ,,zarzutu'' nielegalnego zgromadzenia.
Wydaje mi się ,że jeżeli przemarsz osób ma charakter wyłącznie kibicowski , to oczywiście nie powinno być mowy o stosowaniu przepisów o zgromadzeniu publicznym(nawet wobec ruskich) , natomiast w tym konkretnym przypadku były pewne zapowiedzi , że będzie to połączone z polityczną manifestacją dotyczącą ich święta narodowego. To już stawia sprawę w trochę innym świetle i takie frywolne podejście władz stolicy jest dziwne.
Ostatnio edytowane przez Mareq : 10.06.2012 o godz. 17:39.